Bostonský teriér

0
2795

Historie
Původně byl milý bostonský teriér vyšlechtěn pro ne zcela příjemnou lidskou „zábavu“. V dobách psích zápasů vzbuzoval velký zájem u lidí jako zápasník, především svou mrštností a malým vzrůstem ve srovnání s ostatními. S největší pravděpodobností vznikl křížením anglického buldoka s anglickým bílým teriérem. Prvním psem a zakladatelem plemene byl pravděpodobně pes Judge, on a jeho potomci dali základy bostonským teriérům, byli dále kříženi s buldoky a jinými podobnými plemeny a postupně se tak vytvořila skupina psů stejného vzhledu a povahových vlastností. Po zákazu psích zápasů se zdálo, že obliba bostonského teriéra upadne, nebylo to naštěstí pravdou. Jeho zaměření se postupně změnilo na rodinného společníka, který je pro každou sportovní akci a vyvrací tak mýty, že tzv. bojový pes je stvořen jen pro tento jeden účel. Do Evropy se první bostonští teriéři dostali až po 1. světové válce, ale zde bojovali o přízeň s francouzským buldočkem, který vznikl v podstatě ve stejnou dobu.

Vzhled
Bostonský teriér je oficiálně řazen mezi psy molossovitého typu, ale má současně zachován určité rysy a povahu teriéra. A aby toho nebylo málo, je řazen do FCI skupiny číslo 9 – společenská plemena. Typickým znakem bostonského teriéra je kvadratická stavba těla a k tomu velká kulatá hlava. Na hlavě se nacházejí velké oči s inteligentním výrazem a vztyčené uši, které se dříve dost často kupírovaly. Osvalení a delší nohy má převzaty od teriérů. Vyskytuje se ve třech hmotnostních kategoriích, ale jeho váha by neměla přesahovat 11 kg, jeho výška by se měla pohybovat kolem 40 cm
Jedná se o krátkosrsté plemeno, které se vyskytuje ve třech barvách a to žíhané, černé nebo tulení, všechny barvy jsou doplněny rovnoměrnými bílými znaky a někdy se mu díky celkovému vzezření přezdívá „bostonský gentleman“.

Povaha
Jak již bylo psáno výše, byl původně určen pro psí zápasy, ale postupem času se z něj stal milý společenský pes, který je vhodný i k dětem. Při respektování určitých základních pravidel je k dětem velmi jemný a ohleduplný. Je to velmi inteligentní a sportovní pes, který má rád hodně aktivity a dlouhé procházky jsou pro něj jako stvořené. Ovšem vždy je nutno přihlédnout k počasí a stavu psa. Co se týče výchovy, je lepší ji vést trochu důsledněji, přece jen se v jeho původu prosazují teriérovití předci a jejich tvrdohlavost. Rád se učí novým věcem a obvykle nemá problém pochopit, co po něm majitel žádá.

Péče
Péče o bostonského teriéra není nijak zvlášť náročná. Jeho krátká srst nevyžaduje takové vyčesávání jako dlouhosrstá plemena. Stačí sem tam přetírat navlhčeným hadříkem a v období línání je vhodnější srst vyčesávat hustým kartáčem. Potom už péče patří mezi všeobecné základy: kontrola stavu chrupu, očí a uší by měla být samozřejmostí, stejně jako správná a vyvážená strava s dostatkem pohybu.
Problémem u plemen s větší hlavou bývá bohužel porod, drobnější matka má často problémy porodit štěně s velkou hlavou. Jinak to jsou psi většinou zdraví bez tendencí k vrozeným či jiným onemocněním.