Jak chovat pískomila ubytování a strava

0
2607

Kolik pískomilů a jaké pohlaví

V divoké přírodě žijí pískomilové ve velkých rodinných skupinách. Množství samic je několikrát větší než samců. Každá skupina má svůj alfa pár, který celou skupinu vedou a mají i nejvíce potomků. Proto vždy při koupi pískomila kupujeme současně minimálně dva. Ono už v tom není velký rozdíl vzhledem k potřebě místa. V případě, že jim můžeme poskytnout velký prostor, kupuje vždy sudý počet, aby mohli tvořit dvojičky a žádný nebyl odstrkován. Před koupí by jsme si také měli pořádně promyslet, jestli chceme mít miminka pískomilů. Je krásné odchovat si své mladé pískomily a pozorovat jak rostou a vyvíjejí se a sledovat i jejich rodinný život. Ale pískomilové se velmi rychle množí a mají až několik vrhů ročně. A nejen, že se těžko udávají novým majitelům, ale špatně se udávají i do obchodů se zvířaty. Proto pokud nemáme možnost pravidelného odběru (a popravdě pro hady je jich vážně škoda) je lepší pořídit sourozence nebo v jeden den dva stejně staré pískomily o stejném pohlaví. Rozdíl mezi tím, jestli dvě samičky nebo dva samce není skoro žádný. Každý pískomil je velmi individuální a nelze tedy říct, že samičky jsou přítulnější nebo že se méně perou.

V čem pískomila chovat

Pískomila lze chovat buď v akváriu, plastovém boxu pro hlodavce a nebo v kleci. Každá z možností má své výhody a nevýhody. Vždy bychom ovšem měli dbát na to, aby měl pískomil dostatek prostoru. Pro dva pískomily by mělo stačit akvárium nebo box o velikosti 60×40. Výška už záleží na nás. V případě klece stačí menší půdorys, ale měla by mít více pater

Výhody akvária a boxu jsou, že všude dokola nenacházíme piliny a jinou podestýlku. Pískomilové totiž velmi rádi hrabou a zkouší norovat. Nesmíme ovšem zapomenout na to, že akvárium by mělo být přikryté pletivem (v žádném případě nezakrývat skleněným nebo jiným neprodyšným materiálem), protože pískomilové dokáží velmi vysoko vyskočit a snadno uniknou. Nevýhodou akvária je vyšší pořizovací cena a větší váha. V létě je zde i horší cirkulace vzduchu a také vyšší teplota.

U klece není možnost dávat hlubokou podestýlku a také je všude kolem spoustu nepořádku. Lépe se však umístí napáječky a pískomilové mají možnost lození po kleci. Ovšem v noci jsou velmi vynalézaví a hlodání mříží není zrovna nejpříjemnější zvuk.

Vybavení obydlí

Základem je podestýlka. Za podestýlku se dá použít různý materiál ať už piliny, hobliny, popřípadě nějaké speciálně určené podestýlky a nebo od každého trochu. Někdy se dá zužitkovat i skartovaný papír (ovšem neměl by být nějak přepsaný, plný barvy či voskovaný). Pískomilové si sami vytvoří směs, kde nebude pomalu poznat, co bylo původní. Dále je dobré jim dát nějaký hnízdní materiál ať už ve formě speciálně určené hnízdní vaty pro hlodavce a nebo postačí i obyčejný papírový kapesník či toaletní papír. Domeček pro pískomily nemusí být nezbytnou součástí, ale každá hračka pro hlodavce je pro ně přínosem a příjemnou zábavou. Dále potřebují napáječku, dle klece či akvária buď s přísavku nebo závěsnou. Počítejte ovšem s tím, že jsou velmi vynalézaví a dokáží šikovně napáječku shodit a odhlodat přísavku. Důležitou součástí je miska na písek. Miska může být od nerezové přes hliněnou po plastovou. Samozřejmě, že plastová nemusí dost dlouho vydržet.. Měla by být tak velká, aby se mohl pískomil celý pěkně vykoupat a otočit se v ní. Písek nebereme ze zahrádky, ale kupuje se speciální koupací písek pro činčily. Každý písek má však jinou konzistenci a kvalitu. Je dobré dávat trochu písku a denně jej měnit. Pískomilové se jej nejen naučí používat jako koupel, ale po koupeli poslouží jako záchodek. Dobré je pořídit i misku na krmivo, není sice důležitá, protože pískomilové si radši jídlo zahrabávají a pak vyhrabávají. Ale při pravidelném sypání si zvyknou na tohle místo chodit a čekat nový příděl krmiva.

Hračky pro pískomily

Pískomilům jako hračka poslouží cokoliv, co se dá hlodat. Nejjednodušší jsou ruličky od toaletních papírů. Pak je možnost používat i dřevěné větvičky stromů (ale nesmí být jedovaté). Vlastně jako zábava pro hlodání jim bude sloužit skoro vše co bude v kleci. takže se připravte na to, že domeček nebude jen jeden.

Jak krmit pískomila

V dnešní době je možnost sehnat spoustu směsí na krmení určené přímo pro pískomily. Ty jsou nejvhodnějším krmením, ale je nutno počítat i s dost vysokou pořizovací cenou. Pokud nemůžeme do pískomila tolik investovat, postačí i směs, která se prodává pro drobné hlodavce. Měli by jsme se vyvarovat směsi s přemírou slunečnice, i když ji pískomilové zbožňují, může vést k obezitě. Každý pískomil je individuální a budou mu chutnat různé věci. Jídelníček je možné zpestřit moučným červem, jogurtem nebo kouskem sýru, z oblasti zeleniny a ovoce lze použít skoro vše. Neměli by se jim podávat citrusové plody, avokádo a je vhodné se vyvarovat zelenině s vysokým obsahem š’ťavelanů (rebarbora, špenát). Syrové brambory a fazole také nejsou vhodné. Množství doplňků by se nemělo přehánět. Jako pamlsek nebo odměnu lze použít piškoty či dropsy a odměny určeny přímo hlodavcům. Pískomilům můžou zachutnat i speciální tráva pro hlodavce nebo pampelišky (ovšem měly by být umyty a nezapařené). Pro dobrý růst zubů je vhodné podávat kousek sušeného tvrdého pečiva. A pro zábavu je možné přidat tyčinku pro hlodavce.

Důležitou součástí by měla být i pitná voda, která by se měla pravidelně měnit a pískomil by měl mít možnost se napít, kdykoliv bude chtít.