Seznamte se s ježkem bělobřichým

0
2323

V dnešní době můžete doma chovat opravdovou řádku zajímavých živočichů. Přemýšleli jste někdy o ježkovi? I to je možné. Nemáme na mysli klasického ježka, kterého potkáte v lese, ale ježka bělobřichého, který je svým původem z Afriky. 

Chováme ježka

Chov ježků bělobřichých je stále více populárnějším. Důvod je především ten, že jsou ježci na chov celkem nenároční. Nejčastěji doma chovaným ježčím společníkem je právě ježek bělobřichý. Ježek je na tom dokonce tak, že dokáže celý den prospat a s aktivitou začínají až s blížícím se večerem. Každý ježek je však originálem a svou aktivitou se liší. Někteří ježci dokáží běhat celý den, někteří jen chodí. Cena ježka bělobřiché se pohybuje od 2-3 tisíc korun. Ježek bělobřichý může mít různou velikost, do  300 g, 350 g-500 g či nad 500 g. Ježek v zajetí se může dojít až 4 let.

Život ježka bělobřichého

Každý z ježků má rozdílný životní režim. Někteří ježci vstávají již kolem šesté hodiny večerní, někteří se probouzí až o půlnoci. Ježek vás může překvapit také několika zajímavými zvyky. Ježek africký nehibernuje jako jsme na to zvyklí u ježků v našich končinách. Všimnete-li si, že si ježek hází sliny na záda, nejde o nic, co by vás mělo překvapit. Toto je běžný postup, pokud se ježek seznamuje s novým pachem. Cítí-li se ježek ohrožen, přirozeně se sbalí do klubíčka a začíná s hlasitým funěním, vrčením a nadskakováním. Pozor, aby vás ježek během ochranného mechanismu omylem nepopíchal.

Dospívající ježek

Během dospívání dochází u ježka k výměně bodlin a i pro ježka je toto období nepříjemné. Ježek několikrát své bodliny vymění, než si nechá svůj jedinečný kabátek. Během tohoto období se zhoršuje ježkovo chování. Po skončení tohoto procesu se jeho chování vrací zpět do normálu. Myslete při chovu ježka také na to, že to jsou poměrně velcí samotáři. Lze chovat dvě ježčí samice, ale pro ježka je přirozenější samota.