Caviaterapie

0
2220

Caviaterapie je jedna ze zooterapií, které se využívají pro léčbu i obveselení mnoha lidí. Při caviaterapii přichází nemocní, staří lidé či děti do kontaktu s morčátkem, které jim dělá společnost a zahání tak chmury.

Co přesně si má člověk představit pod pojmem caviaterapie?

Caviaterapie je pomocná léčba pomocí morčátek.U starých lidí morčátko mnohdy zahání samotu,nahrazuje kamaráda ale také procvičuje u  staroušků paměť a jemnou motoriku rukou.U dětí je bráno morčátko jako přítel,kterému se může svěřit.

Kde se zrodily začátky caviaterapie? Kdo byl jejím zakladatelem?

Počátky caviaterapie nejsou známy,ale velkým průkopníkem byl pan Peter Gurney z Anglie který získal mnoho ocenění v nemocnici sv.Tomáše,za to,že po dobu 10 let navštěvoval se svými morčaty onkologicky nemocné děti-ač byl sám onkologický pacient.

Jak dlouho se caviaterapii věnujete?

Já se caviaterapií zabývám již od roku 2008 a průkopníkem caviaterapie se stala himalájská crestedka Majdalenka Elegans.

Jsou nějaká kritéria na majitele, kteří by se chtěli caviaterapii věnovat?

Caviaterapii mohou lidé dělat bud v rámci svého zaměstnání-psychologové,psychiatři,fyzioterapeuti nebo ergoterapeuti a nebo to mohou vykonávat dobrovolníci,kteří ovšem pracují pod dohledem zdr.sester,nebo lékařů.Dobrovolníci by měli absolvovat školení jak se chovat k různým pacientům. Dobrovolníkem se můžete stát po dovršení 18 let.Časem sdružení Anitera chystá školení caviaterapeutů a časem i zkoušky pro morčata.

Jaká jsou kritéria/podmínky pro morčátka, která mohou dělat caviaterapii?

Morče by mělo být zdravé bez parazitů mělo by být k lidem komunikativní,nemělo by se bát ani kousat-zkrátka musí být vymazlené.Sdružení Anitera ve kterém jsem členkou chystá zkušební řád,po absolvování zkoušky by morčátko dostalo atest.

Jak probíhá takové sezení?

Vyndám morčátko z klece, očistím mu pacičky a  zadeček.Pak ho uložím do cestovní tašky,zabalím foťák a pamprsky pod zvířata. Připnu si jmenovku opravňující náš volný pohyb po hospicu,pozdravím se s vrátným a jdu se ohlásit koordinátorce dobrovolníků. Chodím s morčátkem od pokoje k pokoji. Morčátko často pohladí kromě nemocných či starých lidí, také sestry, doktoři a  další personál hospicu. Kromě nás navštěvuje hospic i několik psů a jde vidět, že lidé se na návštěvu zvířátek velmi těší a vítají nás s úsměvem.

Všem zájemcům o caviaterapii doporučuji přečíst si knihu Zooterapie ve světle objektivních poznatků autor kolektiv autorů.vydalo nakladatelství Dona v roce 2007.Dále je dobré podívat se a popřípadě kontaktovat sdružení Anitera o.p.s. ve kterém jsem také členem.

Touto cestou chci poděkovat Sestře Konsolátě, která mi umožnila provádět caviaterapii.Sestro Konsoláto děkuji,moc se mi u vás líbí.