Jak ochočit pískomila

0
2722
MINOLTA DIGITAL CAMERA

Pískomil je drobný hlodavec, který se v českých domácnostech zabydlel už stejně jako morče nebo potkan. Sice nikdy neměl svůj boom, ale za to má neustále své nadšence a jejich počet se čím dál tím zvyšuje. Problém však nastane, pokud si jej koupí někdo, kdo si o něm nesežene aspoň základní informace. Pískomilové mají specifickou povahu, se kterou je nutno počítat a respektovat ji. Nejen, že patří mezi velmi teritoriální zvířata, přidávání nových jedinců je velmi složité a kapitolou samou pro sebe, ale navíc nepatří mezi vyložené mazlíky.

Pískomil je dost plachý, jeho ochočení si vyžaduje velkou dávku trpělivost a je nutno počítat s tím, že nikdy nebude zcela krotký natolik, aby vám mohl v klidu sedět na klíně nebo aby jste jej mohli nosit na rameni. Spíše budete slavit úspěch, když vám vyleze sám na ruku nebo se od vás nechá pohladit. Dále vám trochu popíši, jak co nejlépe postupovat při ochočování, vždy však myslete na individualitu daného zvířete, a že všeobecná pravidla neplatí ve všech případech.

Po příchodu nového člena domácnosti jej nechte pořádně ubytovat, aby si zvykl na nový domov. Jistě z něj máte radost, ale berte to tak, že je to pro něj velký stres. Proto jej nechte minimálně jeden den v klidu odpočinout a zabydlet se. Dopřejte mu i klidné okolí tím, že nebudete pouštět hlasitou hudbu a sami se budete kolem něj pohybovat pomalu a klidně.

Další den již můžete přistoupit k pomalému seznamování a to nejlépe tak, že pomalým pohybem vložíte ruku do klece nebo akvária a  vyčkáte, co váš svěřenec udělá. Podle tohoto kroku poznáte, jak složité bude seznamování. Pískomilové jsou přirozeně zvědaví, takže si vás dojde očichat a  při velmi dobré povaze vám na ruku i vyleze. Buďte stále v klidu a  nepokoušejte se jej ihned ulapit a začít mazlit. Opět mu dopřejte čas.

Každý den se pak snažte, krmit a starat se o pískomila v pravidelných intervalech a časech. Nezapomínejte jej oslovovat či na něj klidným hlasem zavolat. Časem se naučí rozlišit váš hlas a bude vědět, že jste přišli.

Při ochočování využijte jeho oblíbený pamlsek a nabídněte mu jej z ruky. Popřípadě jej odměňte pamlskem, když jej budete hladit. Dáte mu tím najevo, že ruka není nebezpečná, naopak že skrývá spoustu pamlsků a  dobrůtek.

Pokud vám vše jde hladce a pískomil se přestává vaší ruky bát, pak můžete dále postupně pokračovat zvednutím pískomila, jeho přenesením v rukou a tak dále. Nejdůležitější zásadou však je vše dělat v klidu, bez prudkých pohybů a v klidném prostředí. Pokud někde bouchnou například dveře, pískomil se vyděsí a neuvědomí si, že je třeba vysoko nad zemí a pád jej může zabít.

Nejhlavnější zásadou pro ochočování pískomila je získat si jeho důvěru! Nepočítejte však s tím, že z něj bude vyložený mazlík a pokud chcete zvíře, se kterým si buď vy nebo vaše děti budete celé hodiny hrát a  budete jej moci neustále hladit a mazlit. Pak nevolte pískomila, ale zaměřte se na jiné zvířátko.

Pro úspěšné ochočení pískomila potřebujete: klid, ticho, trpělivost, dostatek odměn a vaše ruce by vždy měly být čisté a bez jakýkoliv známek pachů (krémy, jiná zvířata, aromatické potraviny,…).