Křeček syrský Mesocricetus auratus

0
1576

Jak název napovídá pochází křeček syrský z oblasti Sýrie a jižního Turecka, kde jej můžeme i nyní spatřit v jeho divoké podobě. Původně obýval převážně místní stepi, v posledních letech se objevuje i na hospodářských oblastech, kde jej obyvatelé považují spíše za škůdce než za mazlíčka. Poprvé byl křeček zlatý popsán ve 30tých letech 19 století a o století později se povedl první odchyt živých křečků. Z tohoto odchytu vznikli všichni křečci zlatí chovaní v zajetí.

Křeček zlatý patří k robustnějším druhů, velikostně se pohybuje v rozmezí okolo 15cm a váhově se pohybuje v rozpětí 90-180g. V domácích chovech díky nedostatku pohybu dosahuje spíše horní hranice své váhy.Jejich tělo je spíše zavalitějšího tvaru a drobnou hlavu doplňují malé černé oči a menší ouška. Zvláštností křečků jsou však jejich lícní torby, které mohou pojmout velké množství krmiva. Postupným šlechtěním a křížením z vzniklo nejen několik barevných variant, ale také spousta variant srsti od dlouhé, saténové či rexové, dokonce jsou i známi křečci bezsrstí (s jemnými téměř nepatrnými chloupky).

Pro ubytování křečků můžete využít klece, skleněná akvária popřípadě plastové boxy. Každá z uvedených ubikací má své výhody a  současně i nevýhody. Nejmenší rozměry pro jednoho křečka by měly být 50x50x25cm. Samozřejmě čím více křečků máme, tím by měly být rozměry větší. Pokud křečkovi můžeme poskytnout větší klec, bude samozřejmě také spokojenější. Jako podestýlku volíme hobliny, piliny, seno či jiné vhodné podestýlky. Pozor bychom si měli dávat na tenká a umělá vlákna, která by mohl pozřít a způsobit si tak smrtelné zranění. Každý křeček by měl mít v ubikaci svůj vlastní domeček, aby se předešlo zbytečným bojům. Součástí by také mělo být běhací kolo, hračky pro zábavu a samozřejmostí jsou misky na jídlo a napáječka.

Jako krmivo můžete podávat různé směsi zrní, které si můžete buď míchat sami nebo využít směsi z obchodů. Můžete také kupovat směsi určené přímo pro křečky, popřípadě směsi pro drobné hlodavce. Jako doplněk můžete podávat čerstvou zeleninu a ovoce. Dobré je podávat křečkům minerální a  vitamínové doplňky například v podobě minerálních solí pro hlodavce. Jako pamlsek jde použít kousek piškotu. Pozor bychom si měli dávat na vařenou a  lepivou stravu, kterou by si mohl ucpat lícní torby. Důležité je také podávat tvrdé pečivo popřípadě různé větvičky nejedovatých stromů, které napomáhají obrušování zubů. Samozřejmostí je neomezený přístup k čerstvé pitné vodě.

Pokud se rozhodneme chovat křečka, měli bychom se hned na začátku uvědomit, že je potřeba chovat křečky jednotlivě. Křeček zlatý je od přírody spíše samotář a přidávání nových členů (třeba i samice) k již starému obyvateli klece může skončit smrtelným zraněním.

Stejně tak je dobré ochočit si křečka hned, když je ještě mladý. Aby si postupem zvykl na váš hlas, na vaše doteky a vy ho mohli bez problémů zvedat a přenášet, například při čištění klece. Počítejte s tím, že ochočování zabere i několik týdnů a ne u každého křečka se vždy může podařit.