Kupujeme pískomila

0
1543

Pískomila byste si měli pořídit po důkladné rozvaze, jestli je to opravdu to pravé zvířátko, o které se budete s láskou starat další 3 roky. I když je velmi podobný myšce, přece jen žije delší dobu. A hlavně byste si měli uvědomit, že to nebude žádný mazel, který se bude radovat z braní do rukou, mazlení a škrabání, nebo který vydrží sedět na klíně. Pískomil je „divočák“, který nevydrží ani sekundu na jednom místě, neustále bude někde poletovat, hrabat v rožku boxíku a jeho zoubky nenechají nic v původním stavu. Protože přece všechno se musí ochutnat, popřípadě zlikvidovat. A taky to není jen denní či noční tvor, budí se asi po dvou až tří hodinových intervalech ve dne i v noci, takže pokud máte mělké spaní, rozhodně by neměl bydlet ve stejné místnosti jako vy. Ale teď už ke smyslu článku a k tomu, co vše pořídit pro spokojený život pískomila.

Box, klec či akvárium
Základem každého hlodavce je, aby měl svou klícku či boxík. Mně se boxík osvědčil nejvíce, ale každá ubikace má své pro i proti. Akváriu se nedají hlodat mříže, ale je těžké a snadno se přehřívá na slunci nebo jen v horkých letních dnech. Dále by se nemělo zapomínat na to, že pískomil umí velmi vysoko vyskočit, takže bez krytu se neobejdete. Na druhou stranu krytem musí proudit dostatek vzduchu, proto kladu důraz na to, aby byl vyroben z pletiva. Klec je oproti tomu lehká a vzdušná, ovšem i ona má své nevýhody, zejména věčně vyházená podestýlka v blízkém i širším okolí a noční hlodání mříží leckoho přestane brzy bavit. Dobrý box kombinuje výhody obou, kdy nebudou všude vzduchem lítat piliny a současně je lehký a vzdušný. Ovšem v případě nutnosti se špatně rozděluje na poloviny či se špatně vytváří patra. Důležité je, aby ubikace skýtala dostatečný prostor pro pohyb, nejen proto, aby pískomil nepřibíral, ale hlavně proto, aby se nenudil.

Podestýlka
Další nezbytnou součástí je podestýlka, obchody se předhání v různých nabídkách, ale v úvahu přichází jen některé. Pozor by se mělo dát na hrubé podestýlky, které mohou pořezat jemné tlapky, také by to měl být materiál, který je zdravotně nezávadný a hlavně by neměl být prašný a parfémovaný. Z toho důvodu ze seznamu důrazně vyhazuji citrónové či jablečné a jinak parfémované hobliny, které voní tak maximálně majitelům. Zvířata mají několikanásobně citlivější čich, takže pro ně je vůně mnohem intenzivnější. Pokud máte možnost, je dobré podestýlat skartovaným papírem (tiskařská barva nevadí), nejen že není tolik prašný, ale navíc poskytuje pískomilům zábavu v podobě stavby hnízda a kousání papíru. Lze však použít i přírodní (bez přidaných aromat) hobliny či kukuřičné podestýlky a jiné.

Napáječka
Součástí každé ubikace by měl být dobře přístupná napáječka. I když se v mnohých knihách a článcích píše, že pískomil potřebuje vody málo i tak ji potřebuje. Zvíře není přístroj, a když pocítí žízeň, tak se jednoduše napije. Obzvláště důležitá čerstvá voda je v době porodu, kojení či vyšší teploty v okolí. Nejlepší je pořídit napáječku, která se dobře instaluje do ubikace a ze které byl pískomil zvyklý pít u chovatele či ve zverimexu. Výběr je široký od skleněných po různé kuličkové.

Krmivo
Krmivo je jedna velká kapitola, kdy se ještě zcela přesně neví, čím je optimální pískomila krmit. Většina autorů se přiklání názoru, že nároky na živiny jsou podobné jako u potkana či myši s tím, že pískomil oproti potkanovi vyžaduje méně bílkovin. Proto je možné je krmit různými směsmi pro drobné hlodavce či již zakoupit speciálně vytvořené směsi pro pískomily, které by měly aspoň zhruba odpovídat požadavkům na správnou výživu. Jako doplněk lze používat různé tyčinky či pamlsky určené drobným hlodavců, čas od času vložit piškot či kousek ovoce či zeleniny, popřípadě list pampelišky.

Domeček, hračky
Je dobré, aby měl pískomil svůj domeček, ale není to nutností. Dokáže si vytvořit perfektní hnízda i bez domečku a nehrozí riziko zhltnutí plastu či okousání barvy z dřevěného domečku. Při koupi doporučuji volit domeček z tvrdého nebarveného dřeva, protože plast brzo podlehne pískomilím zubům. Dřevěný mu přece jenom déle vydrží a hlavně je ze zdravotního hlediska bezpečnější.
Co se týče různých prolézaček, je možno je využít, ale musíme si dát pozor, aby se pískomil do nich stále pohodlně vešel a nedošlo nikde k zaseknutí. Stejně bychom měli být opatrní při kupování běhacích koleček, ve kterých může uvíznout nejen nožka ale i ocásek a pak přichází nepěkné zlomeniny. Některé pískomily běhání v kolečku baví, jiní jím opovrhují, takže je to pak zbytečná investice. Spoustě chovatelů se osvědčily nejjednodušší a nejlevnější hračky, a to ruličky od toaletních papírů, které jsou za pár minutek zakomponovány do stavby hnízda.