Tarbík egyptský (Jaculus jaculus)

0
1923

Tarbík egyptský je zvláštní druh, který je schopen žít i v nejsušších oblastech světa. V přírodě jej můžeme spatřit v oblasti severní Afriky a  Saudské Arábie. Nachází se nejen na mořském pobřeží, ale je schopen žít i v horských nadmořských výškách.

Tarbíci svým vzhledem připomínají klokany. Jejich tělo je dlouhé 10 cm a váhově se pohybují okolo 60g, jejich ocas je ještě o něco delší než tělo a na konci je zakončen bíločernou štětičkou chlupů. Charakteristickým znakem jsou pro tarbíky velmi dlouhé zadní končetiny, které slouží k dlouhým a rychlým skokům. Jejich tělo je pokryto oranžovošedými chlupy a výjimku tvoří spodní část břicha, která je pokryta chlupy bílými. Při dobrém a kvalitním chovu se mohou dožít i  více než pěti let.

Chovný prostor pro tarbíky by měl být co největší, aby jim poskytoval možnost dostatečně vybít svou energii. Minimální rozměry ubikace pro jednoho až dva tarbíky by se měly pohybovat okolo 100x50cm a  na výšku by měla mít minimálně 80cm, aby se nezranili, kdyby náhodou skočili. Samozřejmě čím větší prostor tarbíkům nabídneme, tím budou spokojenější. Jako podestýlku lze zvolit písek pro činčily nebo pravý pouštní písek, zcela nevhodný je stavební či jiný písek. Součástí ubikace by měly být domečky a různé zařízení pro skování a odpočinek. Samozřejmostí by také měly být misky na jídlo a napáječky. Neměli bychom také zapomínat na jeho původní domovinu a dopřát mu akvárium, kde bude teplota přes den vyšší a v noci dojde k poklesu.

Krmit lze tarbíky zrninami, hlízami, oddenky a senem. Součástí pestré stravy by mělo být také ovoce a nejedovaté bobule, které tarbíkům dodávají vodu do organismu. Jako doplněk bílkovin podáváme hmyz, červy popřípadě kočičí nebo psí granule. I když umí velmi dobře hospodařit s  vodou a většinu získají z potravy, je vhodné, aby měli přístup k vodě i  pomocí napáječky.

Tarbíky nejčastěji chováme v páru nebo ve skupinkách. Důležité je, že se jedná o zvíře hlavně s noční aktivitou, ale spatřit je lze i  během dne. Jako domácí mazlíčky umí být při správné péči velmi přátelští a čistotní.