Před jeho pořízením, by jsme si měli ale rozmyslet, jestli jsme ochotni se o něj starat delší dobu. Většina hlodavců se dožívá v průměru max. tří let. Morče se však může dožít až osmi. Známé jsou i případy 10letých morčat.
Nejedná se o žádné drobné zvířátko, v dospělosti je velké kolem 30cm a váží kolem jednoho kilogramu.Také je velmi přátelské a mírné. Někomu však může vadit, že je víc „ukecané“ než jiní hlodavci. Svou pozornost si umí vynucovat pískáním, pohvizdováním a brumláním.
V dnešní době se stalo dokonce tak oblíbeným, že už má i své chovatelské stanice. Je vyšlechtěno v několika typech srsti, dokonce existuje i tzv. skinny morče (bezsrsté). Takže výběr je velmi široký a určitě si každý najde svého oblíbence.
Ubytování
Morče je ideální chovat v kleci nebo v boxu pro hlodavce. Akvárium bych moc nedoporučovala, obzvláště v teplých dnech. Velmi rychle se zadýchá, navlhne a morče pak začíná dost páchnout. Proto je lepší, když je jeho ubikace volně větrající. Pro jedno morče by měla stačit klec o minimálních rozměrech 60×30, ovšem čím větší klec s možnostmi výběhu tím lepší.
Podestýlka se dá zvolit jakákoliv, v dnešní době najdeme v obchodech nepřeberné množství. Záleží jen na vás a vašem morčátku zda budete používat klasické hobliny, nebo zvolíte kukuřičnou drť či dřevěné hobliny. Zásadou by však mělo být pravidelné čištění. Nemusí se vždy jednat o celou klec, ale morče se naučí chodit do jednoho místa, které bude používat jako záchodek a to je dobré velmi pravidelně čistit. Zamezí se tak nejen zápachu, ale i možnému onemocnění morčete.
Mezi další důležité věci pro morče by měl patřit domeček, jesličky na seno, napáječka a miska na krmivo. Hraček moc morče nepotřebuje, jelikož jeho největší zálibou není běhání v kolečku. Je to spíš klidnější zvíře. Takže radost mu udělají jen obyčejné prolézačky.
Krmení
Hlavní složkou potravy pro morče by mělo být kvalitní seno. Jde koupit spoustu druhů od základního lučního až po horské. V podstatě záleží jen na vás a vaší peněžence. Dále je dobré podávat směs speciálně určenou pro morčata. Dnes už ji vyrábí spoustu firem, takže výběr je opět široký. Zvláštností morčat však je, že si jako jediní z hlodavců nejsou schopni sami syntetizovat vitamín C, takže by jej měli dostávat spolu s krmivem. Směsi připravované přímo pro morčata jej mají obsažen dostatek, pokud však krmíte směsí obecnou pro všechny hlodavce, měl by se příjem vitamínu C zajistit. A to buď ve formě kapek či tablet. Ale i zde platí všeho s mírou a nic nepřehánět. I jeho přebytek bývá na škodu a zbytečně zatěžuje ledviny.
Přilepšit se mu dá čistou trávou, zeleninou či ovocem. Pro správný růst hlodáků je možné dávat tvrdé usušené a neplesnivé pečivo.
Voda je stejně důležitá jako krmivo. Měla by se podávat čistá a nezávadná pitní voda, kterou je dobré jednou za dva dny vyměnit i v případě, že není napáječka ještě prázdná. Obzvláště v letních dnech je to velmi důležité a je vhodné ji měnit každý den.
Jedno nebo dvě morčata?
Záleží jen na vás, kolik času svému morčátku budete věnovat. Ovšem vždy je lepší, pokud má svého zvířecího kamaráda. Pokud chcete mít však jen jedno morče, není důležité jestli se jedná o samičku nebo samečka. Pokud však chceme mít více morčat, měli bychom si dobře rozmyslet, jestli budeme chovat pár. Morče, stejně jako spousta jiných hlodavců se velmi rychle množí a udávání miminek není vždy jednoduché. Proto by jsme si tenhle krok měli dobře zvážit a v případě, že se jedná o vaše první morče, je vždy lepší koupit buď jedno nebo radši stejné pohlaví. A jakmile se dokonale seznámíte s jeho chovem, je možné si pořídit pár.