Nejčastější choroby pískomilů

0
2293

Alergie
Pískomilové jsou alergičtí na aromatické oleje, obzvláště na cedr a smrk. Projevem je zarudlý, napuchlý nos a špatné dýchání. Nos je také často velmi bolestivý. Doporučuje se léčba antibiotickou mastí.

Poranění uší
Vyskytuje se v případě nadměrného čistění, kdy se pískomil poraní ostrými drápy. Někdy může být příčinou nadměrného čištění zánět nebo roztoči v uchu, proto je lépe tyto možnosti vyloučit. Šrám sám o sobě není třeba nijak léčit, nebezpečím je bakteriální infekce. Další komplikací na uchu může být vnější výrůstek, který má tvar květáku. Jedná se o nezhoubný nádorek, takže není důvod k jeho odstranění v případě, že pískomilovi nijak nepřekáží a nerozškrábe si jej.

Zlomený ocas
Může se zlomit špatnou manipulací. Pískomil se nikdy nenosí za ocas a když už, tak se chytá u kořene, nikdy za špičku. V případě zlomení chocholky a části špičky nevypadá zranění nejlépe, ale po pár týdnech obnažené kosti samy upadnou. Pokud si pískomil zlomí ocas u kořene nebo v jeho polovině, je nutný chirurgický zákrok provedený veterinářem. Pískomil si však potom musí zvyknout na tuto ztrátu a naučit se novou koordinaci pohybů.

Přerostlé hlodáky
Častěji se vyskytuje u zvířat, která mají nedostatek potřeb pro hlodání a také u zvířat, která o jeden hlodák přišla. Příznakem je ztráta váhy a neschopnost příjmu krmiva. Dobré je samozřejmě pozorovat jejich hlodáky a v případě problému zajít za veterinářem, který přebytečnou část bezbolestně odstraní.

Zlomenina
Pískomilům se zlomenina relativně rychle léči. Pokud se nejedná o otevřenou zlomeninu, není potřeba hned vyhledávat veterináře. Pokud se nechá pískomil v klidu, je možnost samovyléčení. Není -li pozorováno zlepšení do týdne, je možná komplikace v podobě infekce či zánětu. Pískomil by měl mít ovšem chuť k jídlu a k pití. Pokud chybí a není pozorováno zlepšení je vhodné vyhledat odbornou pomoc.
Zlomenina přední končetiny je horší než zadní, protože pak nastává problém s držením krmiva. Proto je vhodné pískomilovi pomáhat. Je také dobré zvýšit mírně množství vápníku ve stravě a to například psím krmivem.

Plísně
Plísně jsou přenosné z člověka a dokonce i na člověka. Proto bychom měli být opatrní, když se zvířaty manipulujeme a sami plíseň máme. Projevuje se obyčejně ztrátou srsti, výskytem strupů na kůži a zpočátku ulepenou a slepenou srstí. Vhodná je léčba pomocí Surolanu, Canestenu nebo jiných antimykotik, popřípadě antibiotická léčba. Důležitá je však dezinfekce prostředí (důkladná).