Osmák degu

0
3407

Osmák degu pochází z Jižní Ameriky, konkrétní domovinou je stát Chile, kde žije v horských oblastech, mnohdy až ve výšce kolem 1200 m n.m. Zde se nacházejí vegetačně chudé suché oblasti, které se v zimě proměňují na velmi chladné a deštivé. Osmáci si staví nory, ve kterých mají nejen hnízdo, ale i zásoby. Jelikož jsou velmi společenští, žijí v tzv. rodinách, které jsou tvořeny jedním samcem a několika samicemi s mláďaty. Společně s dalšími rodinami tvoří na území kolonie čítající často až 200 členů. Tato zvířata jsou ovšem teritoriální, takže si každá rodina hlídá své území před ostatními členy kolonie.

Osmáci jsou drobní hlodavci, kteří dosahují délky kolem 20 cm, ale skoro polovinu jejich celkové délky tvoří ocas pokrytý chlupy a na konci zakončený delším černým osrstěním. Jejich váha se pohybuje v průměru od 200 do 300 g. Nápadné jsou na těle uši, které jsou poměrně velké a mohou mít kolem 3 cm, zvenku jsou porostlé drobnými chlupy ve stejné barvě jako je celé tělo, které má obvykle hnědošedé zbarvení. Oči osmáků jsou tmavé a jejich postavení tvoří široké zorné pole. Hlavní zvláštností osmáků však jsou jejich stoličky, které tvarem připomínají číslo osm a odtud vznikl i jejich název.
Osmáci se v zajetí mohou dožívat kolem 5 let, ale může se stát, že budete mít extra dobrého jedince, který může žít i deset let. Proto je dobré si i tuto stránku chovu dobře promyslet, zda jsme schopni mu poskytnout dobrou a dlouhodobou péči.
Co se týče počtu je lepší volit více osmáků, pokud na něj nebudeme mít dost času a nebudeme se mu moci denně minimálně 3 hodiny věnovat. Pokud netoužíme po mláďatech, která jsou při páru hodně často, a pak řešit otázku kam s nimi, je vhodné si pořídit dva jedince stejného pohlaví. Vhodnější je koupit dvě samičky, u kterých jsou potyčky méně časté než u samečků, ale nic nelze říct stoprocentně, protože vždy existují výjimky.

Péče
Tak jako před koupí každého jiného zvířete, je nutno si promyslet i koupi osmáka. Je dobré přečíst několik textů a zjistit zda se k nám a našemu životnímu stylu opravdu hodí a zda budeme mít na něj dostatek času.
Jako nejvhodnější ubikace se jeví terárium s vhodně vyřešeným stropem pro dostatek kyslíku a zamezení přílišné vlhkosti a následnému zapařování ubikace (nejčastěji se volí kryt z pletiva). Výhodou oproti kleci je i menší nepořádek v okolí klece a také nehrozí riziko rozkousání plastového dna, které je součástí většiny klecí.
Vybavení klece je už v závislosti na majiteli, ale neměly by chybět základní prvky jako jsou napáječka, miska, písek a domeček. Jako napáječku není vhodné používat misku, která bude velmi rychle zahrabána a znečištěna. Písek je velmi důležitý pro péči o jejich srst, samozřejmě je nutno používat speciální písek určený pro činčily a ne písek donesený ze zahrady. Domeček je vhodné volit větších rozměrů, tak aby se tam všichni jedinci pohodlně vlezli, jelikož všechny zvířata spávají společně. Další výbavu klece mohou tvořit hračky, kdy nejzábavnější jim většinou připadne kolotoč a pak různá šplhadla a prolézadla.

Krmivo
Jako nejvhodnější a nejpřirozenější krmivo se pro osmáky hodí seno a čerstvé ovoce. Je nutno dbát na kvalitu sena a jeho zdravotní nezávadnost (zejména pozor na špatně skladované plesnivé seno). Ovoce by taktéž nemělo být ani plesnivé ani zahnilé. Obiloviny a jiné pochutiny je dobré dávat poskromnu, jelikož poslední výzkumy ukazují, že jejich pojídání osmákům škodí a způsobuje jim zdravotní problémy. Pro doplnění minerálů je dobré jim do ubikace vložit minerální kámen, který je vhodný obzvláště v zimních měsících.
Samozřejmostí by měl být volný přístup k čerstvé a pitné vodě, která by měla být pravidelně měněna.