Bezsrsté morče

0
2322
OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Původ bezsrstých morčat je nutno hledat v Kanadě, kde byla chována a šlechtěna hlavně pro laboratorní účely. Jak už to s laboratořemi bývá, šlechtily převážně bílé jedince s červenýma očima a nějaké barevné varianty jim nekomplikovaly hlavu. Až mnohem později se skinny dostal do podvědomí veřejnosti a do naší republiky tak zhruba před 6 lety. Dnes je možno sehnat skinny morčata v různých barevných provedeních zásluhou chovatelů, kteří je křížili s krátkosrstými morčaty.
Další variantou bezsrstých morčat je tzv. baldwin. Oproti skinny se morčata rodí osrstěná, ale nakonec svou srst zcela ztratí, takže nemají ani čupřiny či osrstěné nožky.

Gen pro nahost se dědí recesivně, a proto se ze dvou nahých morčat získají zase jen morčata nahá. Přikříží-li se však jedinec s krátkou srstí, získají se tzv. genoví skinni, kteří mohou mít potomky nahé i osrstěné, ale jejich srst není stejné struktury jakou má hladkosrsté morče a je trochu více drátovitá.

Ještě před pár lety byl docela problém sehnat tzv. nahé morče a poptávka vysoko převyšovala nabídku. I dnes jej nemůže mít skoro každý, vzhledem k vyšší pořizovací ceně si to spousta zájemců nakonec rozmyslí. Když se jejich cena porovná s osrstěnými morčaty, je možné se dostat i na částku desetinásobně vyšší.

Co se týče péče, nejsou nahá morčata o mnoho náročnější než jejich osrstění kamarádi. Vyžadují více tepla a hlavně jsou velmi citlivá na průvan. Jelikož je srst nechrání proti zimě, je vhodné je chovat v boxech pro hlodavce (nikoli v klecích) a teplota místnosti by neměla klesat pod 20 °C (ale ani to není ideální, lepší je ještě tepleji). Díky zvýšenému výdeji tepla potřebují také o něco více energie, tudíž spotřebují o kousek více krmiva. Velmi vhodné je podávat jim dobrou a kvalitní potravu, stejně jako kvalitní podestýlku, jelikož jsou o něco náchylnější na choroby než osrstěné druhy. Také je dobré jim dodávat vitamíny, obzvláště vitamin C, což je v podstatě shodné s morčaty osrstěnými.V suchém prostředí jim vysychá kůže a loupe se, je tedy vhodné čas od času svého skinníka natřít olejíčkem pro děti či panthenolovým krémem.

A jaké to je mít skinny morče?
Setkáte se spoustou názorů. Někomu to přijde děsně ošklivé a bude se od něj navždy odtahovat. Jinému přijde vaše morčátko ošklivé, ale jakmile si jej pohladí, zjistí, že jsou vlastně úplně super, že mají krásnou hebkou hřejivou kůži a že mají své osobité kouzlo. A jsou tu lidé, kteří si jej koupí jednoduše proto, že je zaujalo jak na pohled, tak na dotek. Není nad to, když k vám natahuje šňupáček s čupřinou či vám po ránu nadává, že už byste mu mohli dát nové seno a přisypat granulek. Prostě je trošku jiné než morče se srstí, ale nelze říct, které je lepší či horší. Každé má své a obě mají co nabídnout.