Cestování se psem. Co všechno potřebujete, když jedete do zahraničí?

0
524

Cestování se psem dnes není nic zvláštního a ani složitého. Je důležité znát pravidla v zemi, kam cestujete, být připraven na různé situace a nepodcenit pojištění. Pak si cestu užijete vy i váš chlupatý kamarád.

Trápíte se tím, jak se na společnou cestu připravit? Ať už se chystáte cestovat po ČR nebo do zahraničí, vlakem či autem, pár tipů se vám jistě hodí.

Nutná legislativa při cestování se psem

Pro cestování se psem do zahraničí potřebujete evropský pas zvířete v zájmovém chovu. Je to nezbytný dokument platný pro země EU, Norsko a Severní Irsko. V pasu je uveden popis zvířete, údaje o mikročipu nebo tetování, záznamy o očkování a kontaktní údaje na majitele a veterináře. Tento pas vydává veterinář a platí neomezeně.

Pravidelně aktualizovat je nutné informace o očkování. Očkování proti vzteklině začne platit 21 dní od řádného očkování nebo ode dne přeočkování. Pes musí mít mikročip, který je povinný i v ČR. V toleranci je také tetování, pokud bylo vytvořeno před 3. červencem 2011. Ve Velké Británii, v Irsku, na Maltě nebo ve Finsku musí být psi odčerveni.

Cestování se psem v autě

V automobilu je cestování se psem pohodlné hlavně proto, že jste flexibilní. Můžete kdykoliv zastavit, odpočinout si a pejska vyvenčit. Pes by ovšem neměl jen tak ležet na sedačkách. Nejpraktičtější je to v kufru, který je oddělený mříží. Lidé také používají klec, případně různé přepravky pro zvířata. Na kratší cesty se hodí bezpečnostní postroj s autopásem.

Na cestu s sebou berte vždy pohodlný pelíšek a v horkém počasí chladící podložku. Samozřejmostí je dostatek jídla, pití a na venčení během cesty reflexní šátek, vestu nebo alespoň obojek, aby byl dostatečně vidět. Pro jistotu se vybavte tabletami proti nevolnosti u psů a vlhčenými ubrousky.

Vlakem se psem

Cestování vlakem se psem je pohodlné a bez problémů. Stačí, aby měl vodítko a nasazený náhubek. Za psa platíte přepravné podle počtu ujetých kilometrů, pokud není vodící nebo asistenční. Ti mají cestu zdarma. U Českých drah není možné jezdit ve vozech 1. třídy, v restauracích a bistro vozech nebo v části, která je vyhrazena pro přepravu cestujících s dětmi do 10 let. Také v označených tichých oddílech byste se psem nepochodili.

Když váš pes něco poškodí

Na cestách se může přihodit cokoliv a rozverný pejsek může třeba zničit vybavení hotelového pokoje nebo srazit cyklistu na kole. Myslete i na takové detaily, jako je pojištění. Pro sebe samozřejmě cestovní pojištění, ke kterému přidáte pojištění odpovědnosti v zahraničí.

Dovolená se zvířetem je báječná, pokud se řádně připravíte, máte v pořádku dokumenty, pečlivě plánujete a nenecháte nic náhodě.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here