Co musí splňovat správný hromosvod a kde ho objednat

0
463

V rámci bezpečnosti a pro optimální zařízení rodinného i bytového domu jsou důležité některé prvky, mezi které patří například i kvalitní a správně provedený hromosvod. V článku najdete několik informací o tom, co musí splňovat hromosvod.

Základem je návrh projektu

Pokud ještě nemáte hromosvod, nebo snad máte takový, který je v nevyhovujícím stavu, je nejvyšší čas to změnit. Z pohledu bezpečnosti je dokonce horší variantou amatérsky provedený a nevyhovující hromosvod než žádný. Prvním krokem je tradičně především oslovení specializované společnosti, která vám může hromosvod nainstalovat. Následně dostanete návrh hromosvodu, který je připraven přímo pro konkrétní stavbu. Často to bývá tak, že hromosvod projekt má několik podob a můžete se rozhodnout, na jaké straně domu bude realizace nejlepší. Záleží však na konkrétní stavbě, protože někdy může být z bezpečnostního hlediska vhodné jen jedno řešení.

Kvalitní uzemnění

Aby mohl hromosvod plnit svou funkci, musí být všechny součásti v prvotřídním stavu a správně spojené. Klíčové je především pořádné uzemnění, které se stará o to, že výboj energie neudělá nečekanou škodu. Kromě uzemnění je dobré nechat si zkontrolovat a případně vylepšit izolaci vnitřní elektroinstalace. I zde se totiž hodí mít několik pojistek, které zastaví přepětí a uchrání tak vaše spotřebiče před poškozením během bouřky.

Pravidelné revize

Hromosvod je vhodné jednou za několik let zkontrolovat zkušeným technikem. V rámci revize se totiž mohou odhalit drobné, ale často i závažné a problematické nedostatky. Kontrola je nutná také v případě, kdy do hromosvodu udeřil blesk. Tehdy totiž může dojít k narušení, které poškodí celkovou soudržnost a správnou funkčnost. Kvalitní hromosvod s potřebnými revizemi může být důležitý i pro pojišťovnu v případě nehody.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here