Jaké potřeby budete potřebovat pro prvotní nácviky drezúry?

0
587

Drezúra je jednou z těch nejobtížnějších, ale zároveň také nejváženějších soutěžních kategorií, které můžeme s koňmi provozovat. Je opravdovou královskou záležitostí už jenom proto, že na kvalitní výsledek v drezuře potřebujete hodiny a hodiny kvalitního cvičení.

Přitom nejen žokej, ale také koně by si měli základy vrývat už v co nejmladším věku. Díky tomu tak můžete počítat s tím, že dokáží koně v pokročilejším věku dobře přijímat znalosti a zkušenosti na základě toho, co už mají dokonale vrozené z prvotního tréninku.

I kůň potřebuje cítit odměnu za dobrou práci

Klasický trik s pamlsky, který hojně používají psí páníčci, je přitom i na koně naprostým základem. Také kůň potřebuje pocítit, že zrovna udělal přesně to, co jste po něm žádali. A pro zvířata je jen velice málo lepších vjemů, než je dobré jídlo, co normálně nedostanou. Proto by mezi základními potřebami do začátku tréninku měly být pamlsky pro koně. Důležité je ale myslet na to, že i pamlsky pro koně je potřeba dávkovat opatrně, aby nedošlo zase k zatížení jejích citlivého trávícího traktu. Některé pamlsky nemusí být z nejlehčích stravovacích látek.

Pro koně je potřeba včas začít s udidlem

Udidlo je jednou z věcí, se kterou budou koně bojovat ve svém začátku. Pro každého koně je totiž vjem, který udidlo vyvolává v počátku velice nepříjemný. Proto se ho chtějí za každou chvíli zrušit a hrozí tak, že se budou vzbouzet při tréninku. Začít aplikovat udidla pro koně je tak potřeba opravdu co nejdříve. Pokud si začnou zvykat brzy na to, že se používají udidla při jízdě, tak jej pak budou vnímat mnohem dříve intuitivně. Mimo toho i v rámci citu s udidlem koně rozvíjejí specifické koordinační dovednosti, které pak mohou rozhodovat o konečném výsledku.

Používejte minimálně podsedlové dečky

Spousta lidí dělá další chybu, že do prvopočátku u koní rovnou používá klasická sedla. Mnohdy dokonce i těžší sedla na dospělé koně. Problémem ale je, že pro koně mohou být do začátku příliš těžké a mohou se tak začít vzbouzet. Do začátku je tak mnohem lepší používat podsedlové dečky, které vám umožňují poskytnout koním mnohem větší pohodlí, aniž by ale jezdec pocítil jakékoliv snížení kontroly.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here