Kočka a její chrup

0
2919

Kočičí chrup
Koťata se rodí (stejně jako štěňata) bezzubá a v období mezi 3. a 6. týdnem života se jim začínají prořezávat mléčné zuby ke konečnému počtu 26. Ty jsou pak mezi 11. – 24. týdnem života nahrazeny trvalým chrupem, ve kterém přibudou stoličky, a jejichž počet se zvýší na 30. Když vezmeme v úvahu, jak malou dutinu ústní kočky mají, pak je to docela veliký počet a ulpívání měkké potravy je zde o něco snazší než ve velké psí tlamě s dostatkem prostoru. Zvláštností kočičí tlamy je drsný jazyk, který obsahuje spoustu chuťových receptorů, posouvá potravu dále do trávicí soustavy a slouží k péči o srst.
 

Kočičí vyšetření
Málokterý veterinární lékař kontroluje při pravidelné prohlídce psí chrup a ještě méně se věnuje chrupu kočičímu. Přitom u obou druhů stojí zuby za mnohými celkovými zdravotními problémy, jako jsou onemocnění srdce či ledvin. Zubní kámen zde vytvořený v sobě skrývá dlouhou řadu bakterií, které jsou v těsném kontaktu s velmi prokrvovanou dásní, a jejich přestup do celého těla je tak značně usnadněn. Je dobré, pokud sám majitel kontroluje zuby doma, protože od něj si nechá zvíře většinou lépe sáhnout do tlamy, než od cizího člověka v bílém. Kromě zápachu či toho, že přestává přijímat krmivo, bychom si měli všímat také většího výtoku slin, zvětšení čelisti a případnému výtoku z očí, což bývá již varovnými signály, že se něco děje.
 

Zubní problémy
Zubní plak a následný kámen nejsou však jedinými problémy, které můžeme nalézt v tlamě koček, jsou to v podstatě začátky mnohem horších problémů, mezi které patří například zánět dásní či eroze na vnitřní straně pysků. Oba tyto procesy jsou velmi bolestivé a bez ošetření samy nezmizí, naopak se budou ještě více prohlubovat. Proto bychom s ošetřením zubů u veterináře neměli váhat a v momentě, kdy zjistíme, že má naše kočička zubní kámen, měli bychom ji objednat na vyšetření. Předejdete tak nejen ošklivým procesům v celé tlamě, ale snížíte také riziko jiných onemocnění, která špatný chrup zpravidla doprovází, a to jsou u koček problémy s ledvinami.
 

Péče o kočičí zuby
I u koček je dobré dělat preventivní péči o dutinu ústní stejně, jako si pečujeme o zuby my. Kartáček se speciální pastou pro kočky je již také v prodeji a lehce k dostání minimálně u veterinárních lékařů. Ovšem s manipulací a následným čištěním je to s kočkami horší, přece jen jsou to malé kočkovité šelmy, které si nenechají všechno líbit. Pokud i vy máte doma takového malého tygříka, je nutné se zaměřit spíše na péči v podobě krmiv s abrazivními složkami a tzv. funkčních pamlsků. Je pravdou, že suchá granulovaná krmiva málo ulpívají na zubech, ale u koček jsou granule jako jediná potrava dost problematickou záležitostí. Kočky totiž přijímají velmi málo vody a v kombinaci se suchou stravou se pak zvyšuje riziko močových kamenů. Proto by suché granulované krmivo mělo tvořit zhruba 1/3 denní dávky. Dobrým prostředkem pro čištění zubů jsou pamlsky Whiskas Dentabits®, které jednak odstraňují plak svým speciálním tvarem a výtažek ze zeleného čaje pomáhá odstraňovat zápach z tlamy.