Sphynx

0
2456

Historie
Plemeno prapůvodně vzniklo nejpravděpodobněji už někdy v dobách Aztéků, kteří kromě bezsrsté kočky chovali také bezsrsté psy. Ovšem oficiální plemeno Sphynx se také někdy nazývá kanadská bezsrstá kočka a to z toho důvodu, že pramáti všech bezsrstých koček byla normální domácí kočka, která v sobě nesla recesivní gen pro bezsrstost. Jejich chov se však nezdařil a až o několik let později v Kanadě se díky náhodné mutaci se objevila bezsrstá koťata a s nimi vzniklo i nové plemeno. Jelikož plemenná základna byla velmi málopočetná, přikřižovaly se do chovu nejen normální kočky, ale obzvláště plemeno Devon Rex. I když by se mohlo zdát, že kvůli mutaci se bude jednat o kočky zvláště choulostivé, podařilo se chovatelům vyšlechtit odolné kočky, které se velmi často dožívají vysokého věku.

Vzhled
Jak již bylo psáno výše není to jen chybějící srst, co je pro toto plemeno typické. Velmi často nás také zaujmou velké oči ve tvaru citrónu a velmi velké široko nasedající uši. Celkově se jedná o kočku dobře osvalenou a střední velikosti. Její tělo budí sudovitý dojem a zadní končetiny jsou vyšší než končetiny přední. Na končetinách jsou nápadné její zřetelně vyvinuté prsty a polštářky.
I když se říká, že se jedná o kočku bezsrstou, nemusí tomu tak být ve všech případech. Dost často se po jejím těle vyskytují jemné chloupky jako chmýří. Obzvláště zřetelné mohou být na okrajových partiích těla jako jsou uši, čenich, ocas a nohy. Dalším charakteristickým znakem jsou vrásky, které jsou obzvláště ceněny na obličejové části. Koťata se rodí vrásčitá skoro celá, vrásky se však postupně vytrácejí a zůstávají jen na obličejové části.
Plemeno se vyskytuje ve všech barvách a žádná není standardem zakázána. Dokonce je možno potkat i kočky s bílými skvrnami.

Povaha
Sphynx by se dalo charakterizovat jako přátelské a bezproblémové plemeno, co se týče vztahů. Obvykle nemá problém vyjít jak s lidmi, tak jinými kočkami či ostatním zvířaty. Je to kočka, která miluje společnost a je ráda středem pozornosti, proto by si měli její budoucí majitelé velmi dobře rozmyslet, jestli jsou ochotni jí tolik času a pozornosti věnovat. Pokud se totiž bude cítit osamělá, může dokonce onemocnět a to někdy i smrtelně ze samoty a smutku. Proto, chcete-li si pořídit opravdového mazlíka, bude pro vás správnou volbou, jelikož tyto kočky milují společnost a lidské pohlazení. Většinou se také nejedná o kočky s agresivní povahou. Na druhou stranu umí být i velmi živé a hravé, proto je vhodné jim připravit spoustu škrabadel a volného prostoru, kde mohou vybít svou energii, kdy bude potřeba.

Péče
Péče o bezsrstou kočku není zas tak náročná jako by se na první pohled mohlo zdát. Jako u každé kočky je vhodné kontrolovat pravidelně celkový zdravotní stav a stav oušek, zubů a drápků. Mimo to je důležité kočky pravidelně koupat, doporučené jsou šampony s neutrálním pH. Koupele jsou doporučovány z důvodu odstraňování kožního mazu, ne proto, že by se jim tvořil nějak výrazněji, ale právě proto, že nemají srst, do které by se mohl vsakovat. Ovšem oproti bezsrstým psům si nemusíte lámat hlavu se sluníčkem a natíráním koček speciálními oleji proti spálení. Ba naopak chovatelé oleje spíše nedoporučují, kočky jsou na UV záření zvyklé a některým se dokonce vytvoří tzv. pihy. Pokud se tedy vaší kočce bude dostávat správná péče a kvalitní strava, odmění se vám svým zdravím a vitalitou.