Nikdy nepodceňujte kvalitní stravování u koní!

0
433

Koně mohou na první pohled působit jako velice robustní a silná stvoření, která zvládnou neuvěřitelnou zátěž. Do značné míry to přitom pravda je, ale má to svoje limity. Koně za svojí unikátní tělesnou konstituci, propůjčující velkou sílu a výkonnost, platí poměrně vysokou daň. A tou je náchylnost k mnohým druhům zranění.

Přitom kvalitní péči o koně můžeme efektivně minimalizovat nebezpečí toho, že se něco podobného stane. A strava samotná, tak do této péče zcela pochopitelně spadá také.

Jaké jsou základní poměry ve stravě?

Základem stravy pochopitelně musí být to, co by jinak kůň přirozené konzumoval ve své každodenní stravě. Typicky tak jde o různé druhy zeleně, které pak doplňují krmné doplňky pro koně v různých poměrech a s různým složením pole potřeb. Základní krmiva přitom potkáme většinové v baleném, sušené a dost často i granulovaném stavu. Zásadním důvodem je, že by kupříkladu čerstvá tráva a obiloviny mohly při dlouhém skladování skončila zapařená, což by způsobilo nepříjemné trávící potíže.

Myslete na zpevnění kloubů a šlach!

Koně mohou hlavně při intenzivním programu trpět náchylností k celé řadě zranění a úrazů. Minimalizace tohoto rizika neprobíhá čistě jenom na tréninku a péči o koně, ale také na základě jeho stravování. Nejběžnější doplněk je v tomto ohledu Alavis MSM pro koně, který se používá také po celou řadu jiných zvířat, a dokonce i lidí. Jedná se o velice silný doplněk, který slouží právě k co nejdokonalejšímu vyživování koní. A to především v ohledu podstatných složek pro regeneraci a uchovávání zdravých kloubů a kostí.

I kůň si zaslouží pochválit pamlskem

Při výcviku zvířat a koní může být jejich motivace skoro až tou nejzásadnější otázkou, která bude ovlivňovat hlavně rychlost učení jako takového. Přitom od mnohých z nich jsme naučení, že by mělo zvíře vědět, že jej čeká odměna. Nebojte se proto používat pamlsky pro koně i v těch příležitostech. Mějte ale na paměti poměrně křehké zažívání koní. Rozhodně tak odměňujte tak, aby nepřesáli u koní doporučené dávky nejen pamlsků, ale také příjmu dalších látek ve stravě.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here