Chov drápatky vodní I.

0
4441

Viděli jste ve zverimexu zvláštní žábu připomínající trochu bájného tvora? Možná se jednalo o drápatku vodní, africkou žábu, která celý svůj život tráví ve vodě. Vhodné podmínky jí lze poskytnout celkem snadno, právě proto je oblíbena u začátečníků v chovatelství žab. Často se chovají drápatky šedozelené, bílé či albinotické formy. 

Drápatka vodní

Tato zvláštní žába dostala své rodové jméno podle výrůstků na prstech zadních končetin, které připomínají drápky, druhové jméno je odvozeno od způsobu, jakým drápatka prožije svůj život, tedy ve vodě. Svým původem je drápatka z Afriky, jejím domovem jsou tůně, močály a pomalu tekoucí řeky. Drápatka zůstává stále ve vodě, jen v případech, kdy je donucena, vylézá ven z vody.

Máme doma žábu

Drápatka dorůstá velikosti kolem 10 cm a vhodná je i pro chovatele začátečníky. Její životní nároky nejsou tak vysoké s porovnáním s jinými druhy žab. Pravdou je, že jsou drápatky na chov v zajetí jedním z nejvhodnějších druhů.

Domov pro drápatku

Nikdy nechovejte drápatku spolu s jinými druhy žab a ryb. Drápatka totiž s klidem spořádá i rybu, která je stejně velká jako ona. Jelikož je drápatka čistě vodním živočichem, je nutné k tomu přizpůsobit i chovnou nádrž. Chovat můžete drápatky ve skupině po 3-6. V tom případě budete potřebovat akvárium s rozměry minimálně 80x40x50 cm. Nezapomínejte, že čím více prostoru jim dopřejte, tím lépe se jim bude žít. Dno akvária vyložte většími oblými kameny a do nádrže zasaďte vodní rostliny. Teplota v akváriu by se měla pohybovat mezi 20-25 stupni Celsia. Není-li nádrž umístěna v pokoji, kde je takováto teplota stále udržována, musíte do nádrže vložit i topné těleso s termostatem. Nádrž by měla být také umístěna na místě, kde do ní nebudou dopadat paprsky ranního slunce, které drápatky špatně snáší. Voda v nádrži se zahřívá a dosáhne-li vyšší teploty než 35 stupňů, drápatky umírají. Drápatky potřebují v akváriu opravdu čistou vodu. Nezapomínejte na filtr a pravidelnou výměnu vody v nádrži.