Pralesnička batikovaná

0
2802

Ve volné přírodě se vyskytuje v oblasti Jižní a Střední Ameriky. V těchto oblastech obývají vlhká místa tropických deštných pralesů, kde nacházejí útočiště pod různými listy rostlin v blízkosti vodních toků. Patří mezi pozemní druhy žab, takže málo kdy ji uvidíte ve vyšších výškách. Jsou docela plaché a spatřit je není nic jednoduchého, i přes jejich výrazné zbarvení.

Pralesnička batikovaná není nijak zvlášť velkou žábou. V dospělosti dosahuje kolem 4 cm a málo kdy dosáhne více než 5 nebo 6 cm. Nejčastěji je možné ji spatřit v černozeleném zbarvení, výjimkou však není ani čenomodré nebo dokonce černobílé zbarvení. Její kontrastní barva dává ostatním jasně najevo, že je jedovatá, a proto nevhodná jako potrava. Svou jedovatost však v zajetí ztrácí a čím jsou v zajetí odchovávány déle, tím je jejich jedovatost slabší až žádná. Jelikož se jedná o pozemní a suchozemský druh žáby, na nohou se nevyskytují plovací blány.

Při jejím odchovu v zajetí se snažíme co nejvíce přizpůsobit terárium jejímu přírodnímu prostředí. Protože se vyskytuje převážně na zemi, snažíme se terárium mít spíše delší než vyšší. Minimální rozměr terária by měl být 50x50x40cm (šxhxv). Jako substrát můžeme použít rašelinu popřípadě komerčně dostupné substráty do terária. Důležité je, abychom udržovali dostatek vlhkosti a teplotu okolo 27°C. Naprosto ideální je, pokud v teráriu vytvoříme vodní nádržku, ale i tak se snažíme udržovat vlhkost okolo 85%. Terárium by mělo také obsahovat spoustu rostlin, které ji zajistí vhodný úkryt.

Pralesnička batikovaná patří mezi žáby aktivní ve dne a je možné ji chovat ve skupině nebo v oddělených párech. Je nutno počítat s tím, že samci mezi sebou vedou boje i v době mimo období páření. Zvláštností u  pralesničky je, že o nakladená vejce a následně o mláďata se stará pouze samec.

Jako většina žab jsou i pralesničky masožravé. Pro jejich krmení můžeme využít různý hmyz, nejen chycený venku, ale i koupený ve zverimexech. Krmit můžeme octomilkami, cvrčky nebo malými mouchami. Velikost hmyzu je vždy nutno přizpůsobit velikosti chované žabce. Obzvláště v zimním období je dobré dodávat žabce vitamíny a minerály určené pro obojživelníky. V případě, že všechen hmyz, který dostává, je kupován,  je vhodné celoroční podávání minerálů a  vitamínů.