Čolek východní

0
3540

Čolek východní patří mezi obojživelníky a řadí se do čeledi Salamandridae a jak již český název napovídá, pochází z oblasti Číny a  Japonska. Zde byl poprvé objeven a popsán v roce 1873. Sehnat jej můžete nejen pod latinským názvem Cynops orientalis, ale také pod synonymem čolek čínský.

Jeho tělo je podlouhlé, oválné a velikostně se pohybuje od 7do 9cm. Svrchní černá část těla ostře přechází v jasně oranžově zbarvené břicho, na kterém se vyskytují tmavě černé skvrny. Ocas čolků východních je kulatě zakončen, což může sloužit jako rozlišovací znak. Samici od samce lze velmi těžko rozlišit, avšak zkušený chovatel může pohlaví určovat podle mohutnosti zvířete.  Kdy samičky jsou mohutnější a  větší, oproti tomu samečci jsou štíhlejší a menší.

Čolky východní lze chovat v akváriu s nízkým sloupcem vody, kdy jim poskytneme možnost vylézt nad hladinu. Ať už v podobě plovoucích dřev nebo jiných ostrůvků. Důležité je dbát na čistotu vody. Čolci východní jsou velmi citliví na těžké kovy, proto je lepší vodu nechávat nejen delší dobu odstát, ale pro naplnění akvária můžeme, je vhodné použít například i vodu kojeneckou.  Důležité je také kontrolovat teplotu vody, která by neměla přesáhnout 25°C. Teplá voda má velmi negativní účinky nejen na rozmnožování čolků, ale také na jejich celkový zdravotní stav a  mohou pak snadno podlehnout jakýmkoli bakteriálním či plísňovým onemocněním. Ideálně se snažíme udržovat vodu v rozmezí od 15 do 23°C.

Čolci patří mezi masožravé zástupce zvířecího rodu. Jako potravu mu můžeme nabídnout žížaly, nitěnky, patentky nebo různé jiné larvy. Vždy je potřeba přizpůsobit velikost krmiva velikosti daného jedince.

Čolci východní patří mezi klidné zástupce, proto je možno je chovat ve větší skupince, která na sebe nebude zbytečně útočit.  Díky jejich klidné povaze je můžeme také chovat ve skupině jiných stejně velkých čolků, například s čolky ohňobřichými.