Jakou deku pořídit svému koni?

0
651
Fotky zdarma z Výběhu

Deka pro koně patří mezi významnou součást základní výbavy, jelikož poskytují koním ochranu a pohodlí před nepřízní počasí. Avšak vybrat správnou deku není vždy zcela jednoduchý úkol a dokáže tak potrápit nejednoho chovatele koní. V tomto článku se pokusíme popsat, jak na jejich výběr.

Důležitým parametrem deky je velikost

V rámci výběru správné deky pro koně je potřeba se zaměřit zejména na velikost deky tak, aby koním dobře padla. Koně je totiž potřeba dobře změřit, což je častým problémem, jelikož řada chovatelů neví, jak na to. Je nutné zjistit neboli změřit dva rozměry, a to délku zad a celkovou délku koně. Tyto parametry jsou totiž používány výrobci dek.

Pro měření využijte krejčovský metr. Délka zad či hřbetu je rozměr od kohoutku až po kořen ocasu koně. Celková délka koně pak uvádí rozměr od prostředku prsou koní až po jeho zadní nohy. Pro orientaci v měření neváhejte využít obrázky, které lze běžně najít na internetu, které vám měření usnadní.

Vyberte si správný druh deky

Kromě velikosti je třeba vybrat i správný druh deky pro koně. Na trhu existuje několik druhů dek pro koně, které slouží pro různé účely. Deky pro koně se dělí do několika kategorií. Nabízeny jsou například deky výběhové a stájové. Již samotný název napovídá, kam jsou tyto deky určeny. Stájové deky pro koně najdou uplatnění primárně ve stáji. Venku je lze využít jen v případě, že neprší a není vlhko. Výběhové deky jsou pak vhodné na ven, jelikož jsou nepromokavé. Nepromokavé deky na koně jsou také odolnější.

Dalším typem jsou pláštěnky, což jsou deky, které disponují minimálním či nulovým zateplením. Pláštěnky tak nejsou vhodné do chladného počasí. Odpocovací deky jsou vhodné pro případy, kdy je kůň zpocený či mokrý a nelze ho hned předekovat. Odpocovací deky zkracují dobu sušení koně a chrání ho před prochladnutím. Jedním z posledních typů dek jsou síťované deky pro koně, které jsou určeny pro citlivější koně a slouží k ochraně proti hmyzu v letním období.

Kde je pořídit?

Široký sortiment dek pro koně najdete například v e-shopu Equestrians či v její pražské kamenné prodejně na Smíchově.  V tomto obchodě samozřejmě najdete také široký sortiment další jezdecké výbavy, jako jsou jezdecké helmy pro koně, uzdečky, udidla pro koně, jezdecké bundy apod.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here