Má váš pes dostatečně velkou boudu?

0
1263

Psí bouda patří k základnímu vybavení, o které byste se svému čtyřnohému kamarádovi měli postarat. Jak vybrat tu pravou?

Boudy do exteriéru nebo interiéru

Možná si psí boudu představíte jednoduše jako dřevěný přístřešek. Boudy však mohou být i interiérové. Ty jsou vhodné hlavně pro malá plemena a také pro psy, kteří mají v sobě touhu po vlastním klidu. Platí zkrátka, že i pes ocení soukromí.

Takovéto boudy bývají zpravidla z textilního materiálu, případně i plyšové. Nevyžaduje se od nich pochopitelně taková odolnost jako u boudy do exteriéru.

Jaký materiál boudy do interiéru

Materiál psí boudy by měl být adekvátně odolný, pevný a splňovat podmínku dobré schopnosti tepelné izolace. Většinou se modely dostupné na současném trhu vyrábějí z plastu, případně ze dřeva. Použitelné jsou však pro tento účel i palubky nebo OSB desky.

Dřevo patří k nejoblíbenějším materiálům hlavně proto, že dobře vypadá, ale plní i adekvátně svou funkci. To dokládají také boudy tuzemského výrobce TOHOS. Dřevěná psí bouda může přetrvat i několik generací, pokud si ji její obyvatel vyloženě nezlikviduje.

Plast je odolný vůči povětrnostním vlivům a pes ho určitě nerozkouše. Jde však o umělý materiál, a to subjektivně řadě pejskařů zkrátka nevyhovuje.

Jak vybrat vhodnou velikost

Jednoduchá zásada říká, že pes by měl mít v boudě tolik místa, aby se v ní mohl postavit a otočit. Pokud mu v dobré víře náležitě „přilepšíte“ a pořídíte mu boudu větší, nemusí to být úplně vhodné. V zimě si ji totiž nedokáže tak kvalitě vyhřát.

Vchodem boudy by měl pes pohodlně projít. Jako orientační údaj vám tak poslouží kohoutková výška plemene. Celkové rozměry se však odvíjejí od celkové tělesné konstituce psa.

Pro malá plemena s kohoutkovou výškou do 35 cm je vhodná bouda o rozměrech 60 x 90 x 72 cm. Střední plemena s kohoutkovou výškou do 60 cm využijí boudu o velikostí 80 x 105 x 95 cm. Psí bouda pro velká plemena, to znamená nad 60 cm v kohoutku, by měla mít už rozměr 110 x 170 x 120 cm.

Tyto rozměry jsou však pouze orientační. Ovlivnit je může samotná konstrukce boudy či tloušťka zateplení. Někdy se proto pro odhadnutí ideální velikosti boudy uplatňuje tzv. technika tří rozměrů. K délce psa (od čumáku ke kořeni ocasu) se přidá 5 až 10 cm.

Ke kohoutkové výšce psa připočtěte 10 až 20 cm. Tím získáte rozměr prostoru na spaní. Výšku psí boudy odvodíte od výšky sedícího psa. 

Myslete na kvalitní zateplení

Zateplená psí bouda je pro vašeho zvířecího kamaráda podmínkou, pokud přebývá celoročně venku. Většinou se k tomuto účelu využívá polystyren, který vyhovuje lehkostí i příznivou cenou. Kromě vnějších stěn se na boudách zatepluje i podlaha a střecha.

Myslete však už při umísťování boudy na to, že není vhodné, aby stála na průvanu, ale ani na přímém slunečním světle. Dbejte i na to, že je vhodné boudu pro psa izolovat odspodu. Smysl tím pádem má ji nepostavit rovnou na hlínu, ale na stojné nožky.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here