Akvárium a horké letní dny – jak se o něj postarat?

0
1433

Když nastanou horké letní dny, začnou akvaristé řešit chlazení vody v akváriu, která může vyšplhat až ke 30 stupňům Celsia. Toto se určitě nebude líbit ani rybám ani rostlinám. Jen řasy nám začnou nadměrně růst. Navíc dochází k rychlému deficitu kyslíku. V horké letní dny musíme také častěji do akvária doplňovat vodu, jelikož se nám ve větší míře odpařuje.

Jak si tedy s tímto problémem poradit?

Jako nejzákladnější věc u všech akvaristů je umístit akvárium v takové části místnosti, kde na něj nedopadají přímé sluneční paprsky.

A když už mluvíme o dopadu slunečních paprsků, tak u okna zůstaneme a zapomeneme na větrání v horkých letních dnech během dne. Intenzivně větrat musíme brzy z rána nebo nejlépe v noci. Poté bychom měli místnost zatemnit, nejlépe k tomu poslouží venkovní žaluzie, které zabrání rozehřátí skel oken.

Pozor na klasické zářivky

Jednou z příčin přehřívání vody v akváriu je také používání běžných klasických zářivek nebo snad dokonce žárovek. Zde si určitě pomůžeme pořízením LED osvětlení, které můžeme umístit do patic od zářivek. A jestliže se nebude chtít vzdát klasických zářivek, je vhodné upravit akvarijní kryt tak, aby mohlo teplo unikat mimo akvárium.

Jak ochladit vodu za pár korun

Jako velice efektivní a finančně nenáročné (v řádech stokorun) je chlazení malými ventilátory, které jsou zavěšené na zadní straně akvária. Jsou to samozřejmě zařízení k tomuto účelu určené a prodávají se s různým počtem ventilátorů podle velikosti akvária. Existují i externí chladiče, které ovšem za pár korun nepořídíme. Toto je již profesionální řešení chlazení vody v akváriu.

Podstatně levnější, ale celkem efektivní je výměna maximálně 1/3 vody v akváriu za vodu chladnější. Ovšem teplotu musíme snižovat postupně, aby neměly ryby a rostliny velký teplotní šok.

Podobnou formou můžeme chladit akvárium PET lahvemi se zmrzlou vodou, kdy do akvária o objemu do 150 litrů vložíme 2, maximálně 3 PET lahve. A když se nám voda v láhvi rozpustí, stačí ji jen opět vložit do mrazáku.

Popřemýšlejte nad tepelnou izolací

Jestliže máme akvárium vestavěno například ve zdi, není od věci uvažovat o tepelné izolaci takového akvária. Tuto variantu zúročíme i v zimě, kdy nebudeme muset vodu na potřebné stupně tolik ohřívat.

No a Ti z Vás, kteří máte v pokoji klimatizaci máte po problému. Ať už je to klimatizace nástěnná nebo klimatizace přenosná.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here