Ocicat

0
1402

Historie
Ocicat vznikl víceméně náhodně v 60. letech 20. století, kdy vznikl první kocourek křížením habešské a siamské kočky. Ten však bohužel ještě nikoho neoslovil, a proto byl jen domácí kočkou, která dále své znaky nešířila. Když si jej společnost začala všímat a viděla v něm podobu divokého ocelota, bylo již pozdě, jelikož byl v té době dávno vykastrován. Proto se chovatelé zaměřili na nové křížení siamských koček s habešskými znaky. Do křížení byla později přidána ještě americká krátkosrstá kočka s mramorovou kresbou a plemeno tak získalo další barevnou variantu. Že se jedná o velmi nové plemeno, dokládá i datum uznání mezinárodní organizace FiIFe, která ocicata uznala až v roce 1992. Od té doby se postupně šíří z Ameriky po Evropě a k zahlédnutí je již i v České republice.

Vzhled
Svým vzhledem připomíná divokou šelmu, nejvíce snad ocelota, a to je jedna z věcí, která lidi velmi fascinuje. Kdo by v dnešní době nechtěl mít něco divokého či přírodního? Ocicat není žádná droboučká kočička, jeho váha se pohybuje v rozmezí 3 až 7 kilogramů, přičemž samci jsou vždy o něco těžší než samice. Má atletickou postavu, na které dominuje dobré osvalení. Výraz klínovité hlavy podtrhují štětičky na uších a mandlovité oči. Pohyb těchto koček působí lehce, elegantně a energicky. Typické jsou hlavně svou srstí, která je krátká s tečkovanou kresbou, oficiálně uznaných je celkem 12 zbarvení.

Povaha
Jedná se o kočky velmi, ale opravdu velmi, společenské, které nevydrží dlouhou dobu o samotě. Neustále vyžadují lidskou pozornost a milují jakékoli zaměstnání. Spousta chovatelů jim přisuzuje částečnou povahu typickou pro psa a vzhledem k jejich učenlivosti je možné je naučit dokonce aportovat. Což samozřejmě není jediná aktivita, kterou lze kočku naučit. Stejně jako pohyb má ráda i mazlení, takže ocení jakýkoli zájem ze strany člověka. Pokud se jim podle nich věnuje málo pozornosti, nebojí se použít svůj melodický hlas, který nepatří zrovna mezi tiché. Výjimkou oproti jiným kočkám je i jejich záliba v chození a proto jsou jedinci, kteří se velmi rádi naučí na obojek a vodítko, jen aby se s vámi prošli. Jste-li tudíž aktivní lidé, kteří jsou schopni se kočce hodně věnovat, je ocicat pro vás tou pravou volbou. Ale pozor byste si měli dát, aby nezůstávala dlouhou dobu sama a bez zábavy, jelikož si „zábavu“ umí najít i sama, ale vám by se asi předělaný byt nelíbil.

Péče
Oproti jiným kočičím krátkosrstým plemenům nepotřebuje ocicat nijak odlišnou péči, která by se týkala srsti, očí či uší. Co však potřebuje o to více je pohyb, zaměstnání a v neposlední řadě pozornost svého majitele. Pokud jste schopni ji tyhle tři věci zajistit, pak bude velmi spokojená.