Skotská klapouchá kočka

0
1980

Historie
Historie skotských klapouchých koček začala v roce 1961 ve Skotsku, kde se narodilo bílé kotě se sklopenýma ušima. Majitele ihned zvláštní vzhled nadchl a začal je křížit s britskou krátkosrstou a domácí kočkou. Křížení s britskými kočkami mělo a má své odůvodnění, sklopené uši se sice dědí dominantně, ale při křížení dvou rodičů se sklopenýma ušima dochází i k degenerativním změnám na chrupavkách. Postupem času se plemeno ustalovalo až v roce 1974 bylo uznáno mezinárodní organizací CFA.

Vzhled
Již podle názvu jsou pro skotské klapouché kočky typické uši klopené dolů boltcem dopředu. Velikostně se jedná o středně velké a středně těžké kočky. Jejich hlava má spíše kulatý tvar a dominují jí silné čelisti. Oči jsou velmi výrazné, velké a široce posazené. Nohy mají akorát přiměřenou velikost k tělu a jsou zakončeny velkými kulatými tlapkami, celkový dojem pak dokončuje středně dlouhý ocas, který se směrem ke špičce zužuje. Jejich srst je hustá, jemná a hebká na dotek, měla by dobře přiléhat k tělu. Kromě krátkosrstého typu je možné spatřit klapouché kočky i v dlouhosrsté variantě. Barevně se vyskytují ve všech „přírodních“ barvách, což jsou modrá, červená, černá a krémová, jsou ale i kočky s bílou kresbou nebo dokonce jen bílé. Všechny kočky se rodí s postavenýma ušima, ale ve 3.-4. týdnu dochází u koťat s genem pro klapouchost k položení uší. Pokud jim zůstanou uši stát i po této době jsou nazývany „Scottish Straights“.

Povaha
Pokud toužíte po klidné a přátelské kočce, je pro vás klapouchá kočka tím správným mazlíčkem. Málokdy používají drápy, jen v případě opravdu velkého ohrožení. S ostatními kočkami vychází dobře a vypadají, že je nic nerozhází a nevyvede z klidu. Jsou také tiché, svůj hlasový repertoár nepoužívají často ani pro dosažení své momentální potřeby. Rády se hladí a mazlí, jsou společenské, ale svou pozornost si nevynucují a vydrží i delší dobu o samotě. Samozřejmě je nutno počítat s tím, že i mezi klapouchými kočkami existují výjimky.

Péče
Vzhledem ke sklopeným uším je nutno věnovat jim více péče a pozornosti, aby se předcházelo riziku zánětů. Zbylá péče je podobná jakémukoli jinému kočičímu plemenu, je dobré pečovat jak o srst, tak o drápky. Základem by také měla být vhodná a kvalitní strava.