Somálská kočka

0
1303

Historie
Dlouhosrstá varianta vznikla náhodnou mutací a jedná se o mladé plemeno, o jehož chov a plemenitbu se snažili od roku 1965 v Austrálii. Ovšem jejich snahy se moc nedařily. Později se o ně začal zajímat Eveyn Mague z New Yersey, který se věnoval jak jejich chovu a tak jim vytvořil pojmenování. Jejich název není odrazem jejich původu, spíše příbuznosti s kočkou habešskou. V roce 1979 byla Somálská kočka uznána jako samostatné plemeno společností CFA (Cat Fancier`s Association) a v roce 1982 dostala uznání i od organizace FIFe.

Vzhled
Stejně jako habešská kočka má i somálská klínovitou hlavu a současně půvabné rysy. Když se na kočku zadíváme, přijde nám, že k poměru těla má velké uši s mírně zakulacenými špičkami, které ze široka nasedají na hlavu. Také oči jsou u somálských koček nápadně velké a výrazné, jejich barva by měla být jantarová, zelená nebo žlutá. Tělo by mělo být středně dlouhé a svalnaté, přitom by mělo působit pružným a ladným dojmem. Doplňují ho dlouhé nohy s elegantními a poměrně malými packami. Celkově budí somálské kočky robustnější dojem než habešské a to hlavně díky bohatému osrstění. Jejich srst by měla být v celku po celém těle a čím je hustší, tím více je ceněná, na dotek by měla být hedvábná. I když většina asociací a organizací řadí somálské kočky ke krátkosrstým, jejich srst by měla být poměrně dlouhá. FIFe uznává 4 základní barvy, a to divokou, modrou, skořicovou a plavou. Uznává také stříbřité zbarvení, které je narozdíl od habešských koček u somálských velmi ceněné a oblíbené. I když budí u mnohých chovatelů somálské kočky velký obdiv a zájem, nejedná se o plemeno, které by bylo ve světovém měřítku chováno ve velkém. Spíše se s jejich chovem setkáváme sporadicky.

Povaha
Hledáte-li komunikativní, přátelskou, povídavou a inteligentní kočku je pro vás somálská kočka tou pravou. Ovšem pozor na samotu, nemají rády, když jsou delší dobu samy. Takže pokud trávíte většinu času v práci a nemáte na kočku tolik času pořiďte jí alespoň kamaráda. Může to být zástupce stejného plemene, ale obvykle se dobře snáší i s ostatními plemeny. Hlavně ji nenechte trpět samotou. Pokud si na ni vyhradíte spoustu času, budete mít za společnici velmi učenlivou a hravou kočku.

Péče
Somálská kočka nevyžaduje nijak speciálnější péči než všechny ostatní kočky. Samozřejmostí by mělo být očkování, pravidelná péče o uši, oči a drápy a jednou za čas pročesání srsti. Stejně tak je důležitá kvalitní strava, která se přizpůsobí už samotné kočce. V podstatě nejdůležitější péčí pro vaší somálskou kočku jste vy. Potřebuje hodně vaší pozornosti a hravosti. Takže pokud opravdu chcete kočičku, která vás bude bavit celý den a vy ji, je pro vás tou pravou kandidátkou.