Devon rex

0
1871

Historie
Jelikož se jedná o plemeno mladé, je jeho historie velmi dobře známá a zmapovaná. V roce 1960 si v anglickém hrabství Devon všimli toulavého kocoura se zvláštním typem srsti. Jeho potomek kocour Kirlee byl pak použit do chovného programu a stojí v základech nového plemene s typicky kadeřavou vlnitou srstí. V roce 1964 se již plemeno stalo uznávaným a v tom samém roce vznikl Rex Cat Club. Později v roce 1967 bylo plemeno oficiálně uznáno i britskou GCCF a následně jej začaly uznávat mnohé další kočičí organizace. V České republice je stále málo zástupců, poprvé se u nás objevilo až od roku 2001. I přes svou unikátnost jeho počty nestoupají ani neklesají, jelikož se o plemeno zajímají pouze opravdoví nadšenci.

Vzhled
Jak již bylo psáno na začátku, většinou lidem připomínají mimozemšťany nebo spíše skřítky. Jedná se o kočku menší velikosti, která je štíhlá a velmi dobře osvalená. Váhově se pohybuje mezi 2,5 – 4 kg. Pokud by se měla popsat pouze dvěma slovy, byla by to okatá a ušatá, chovatelé také často tvrdí, že má hlavu ve tvaru srdce. Velké oči má položeny daleko od sebe. Uši jsou rovněž výrazně velké a jsou zeširoka posazeny na hlavě. Typickou odlišností od mnohých plemen je srst, která je krátká a zvlněná, tvořící drobné prstýnky. Kudrnatá srst se projevuje i na hmatových chloupcích a na obočí. Barevně je možno potkat jakékoli zástupce plemene nevyjímaje ani různá zbarvení s bílou či siamské zbarvení.

Povaha
Devon rex je považována za velmi společenskou kočku a někteří majitelé tvrdí, že se chovají jako psi. Jsou silně poutané na lidi a samotou velmi trpí, proto není vhodné je nechávat po celé dny samy doma. S ostatními zvířaty vychází obvykle také dobře, ovšem je třeba dávat pozor na jejich lovecké sklony. Jsou také velmi inteligentní a zvídavé, takže žádná nová věc neujde jejich pozornosti a mohou se naučit plno zajímavých kousků. Jsou také velmi hravé a rády skáčou, proto je vhodné jim poskytnout spoustu šplhadel a škrabadel. Dost často na sebe rády upozorňují a velmi hlasitě předou.

Péče
Devon rex patří mezi kočky, které velmi málo línají. Proto jsou někdy doporučovány pro alergiky, ale nejsou vždy stoprocentně nealergenní. Díky omezenému línání se kočky nemusí ani česat, naopak se kartáče spíše nedoporučují, mohly by poškodit strukturu jejich srsti. Důležité je také kočku chránit jak před zimou, tak před přílišným horkem. Zajímavostí je jejich o pár stupňů zvýšená tělesná teplota oproti jiným plemenům. Také mají mírně zvýšenou tvorbu kožního mazu, ten se dá pravidelným mytím kvalitním šampónem a správnou péčí zredukovat. Ostatní péče už je stejná jako u ostatních plemen, zahrnuje pravidelnou kontrolu ušního mazu, drápů a dutiny ústní.

Ve zkratce lze říct, že Devon rexové jsou skřítky v pravém slova smyslu. Jsou jak veselí a hraví, tak velmi přítulní a společenští. A budete-li se jim věnovat, jsou schopni se naučit nejednomu zajímavému triku.