Historie
Turecká angora patří k jedněm z původních a starobylých plemen koček, které položily základy novým plemenům. Historici se přiklánějí k verzi, že vznikla na území malé Asie, odkud se karavany dostala na území Turecka a název získala podle jeho hlavního města. Do Evropy se dostaly turecké angory až v 16.století, bohužel byly kříženy s mnohými jiným dlouhosrstými kočkami a stály na pokraji vyhynutí,. Ochranou ruku nad nimi začalo držet Turecko, které je vyhlásilo za národní poklad. V roce 1988 byla turecká angora uznána mezinárodní organizací FIFe. V naší zemi není příliš častým plemenem, což má kladný vztah na její zdravotní stav a genetiku.
Vzhled
Turecká angora má štíhlé a elegantní tělo, které je dobře osvalené. Patří spíše k menším a drobnějším kočkám, kdy jejich váha se pohybuje kolem 3 kilogramů. Hlavu má mírně klínovitou a uši jsou relativně velké s chomáčky chlupů uvnitř. Hlavě dominují velké oči mandlovitého tvaru. Turecká angora se řadí mezi polodlouhosrsté kočky a jejich srst je hedvábná, přiléhající k tělu. U nás se nejčastěji setkáme s bílou variantou, ale uznávány jsou všechny „přírodní“ barvy.
Povaha
Turecké angory jsou inteligentní, aktivní a společenské kočky. Svůj svět nejraději pozoruje z vyšších výšek a miluje veškerá šplhadla. Dobře se snáší i s jinými zvířaty v domácnosti, musí mít však pocit, že je vždy ve středu zájmu. Pokud se ji něco nelíbí, pak se ozve docela hlasitým mňoukáním. Často si zvolí jen jednoho člověka, kterého provází na každém kroku. Nemají rády samotu, a proto jsou velmi náročně na společnost a na čas,k který ji věnujete. Všechen svůj čas by nejraději trávili s vámi. Jsou velmi zvídavé a před návštěvami se rády předvádějí. Nejisté jsou však v cizím prostředí, z toho důvodu nejsou příliš vhodnými kandidátkami na výstavy.
Péče
I přesto, že se jedná o polodlouhosrsté plemeno koček, nejsou tak náročné na péči o srst, jako jiné kočky. Díky téměř chybějící podsadě není potřeba jejich srst denně pročesávat, vyšší pozornost je dobré věnovat v období línání. Pro její zálibu pozorování z výšek je dobré pořídit ji několik bezpečných šplhadel. Dobré je také poskytnout ji spoustu zábavy, ať už v podobě myšek, míčků, střapců, aby mohla vybít nadbytek své energie. Na co jsou však velmi náročné je čas, který jim věnujete a trpělivost, kterou s ní máte.