Výživa kastrované kočky

0
2118

Ke kastraci koček a kocourů dochází často a dalo by se říci, že se jedná o rutinní záležitost. V případě venkovních nebo polovenkovních koček je to velmi důležitý krok, přece jen uhlídat jejich rozmnožování není tak jednoduché jako u psů, už jen vzhledem k  volnosti pohybu koček.

Kastraci volí také spousta majitelů koček trvale žijících v bytech, zvláště jedná-li se o kocoury, neboť značkující kocour není nic příjemného. Výhody a nevýhody kastrací jsou dost často diskutovány a probírány. O čem se však mluví méně, je výživa kastrované kočky a její potřeby. Je pravdou, že kastrované kočky, hlavně kocouři, mají vyšší sklony k onemocnění močového aparátu a tvorbám močových kamenů.  Dalším problémem z hlediska výživy je u  kastrovaných koček vyšší sklon k nadváze a nekvalitní srsti.

Nejvhodnější prevencí před těmito problémy se jeví správné složení výživy a rozhodně se v daném případě nevyplatí šetřit. Přece jen operace, popřípadě následné speciální diety, které je většinou nutné nasadit na celý život nejsou pak levnou záležitostí. A jaké jsou základní rozdíly mezi výživou kastrované a nekastrované kočky?

Po kastraci se nejen ve většině případů zvětší chuť ke krmivu, ale většina koček a kocourů zleniví a vyžadují méně pohybu. Venkovní kočky již netráví tolik času na pochůzkách a hledáním vhodných partnerů, zdržují se více v okolí svého bydliště. Což jsou vše faktory, které vedou nejen k přibývání na váze, ale bohužel i k následné obezitě, která je rizikovým faktorem mnohých dalších chorob. Krmivo speciálně určené pro kastrované kočky je typické nižším energetickým příjmem při zachování stejné kvality jednotlivých složek. Jinými slovy vaše kočka má pocit, že je sytá, současně však nepřijme z krmiva tolik energie, kolik by přijala z krmiva pro nekastrované kočky. Vhodné je nejen upravit krmivo a jeho energetickou hodnotu, ale také podmiňovat v kočce více pohybu, více si s ní hrát, popřípadě ji vytvořit zajímavé prolézačky a možnosti vybití přebytečné energie.

Druhým nejčastějším problémem, jak již bylo zmíněno výše, jsou problémy s močovými cestami a tvorbou močových kamenů. I když mohou tyto problémy mít i kočky nekastrované, mnohem více pacientů veterinárních ordinací tvoří kastrované kočky, z čehož je nejvíce kocourů. Pro zdravý močový trakt je důležité nejen optimální pH a vyvážený poměr minerálů, ale také dostatečný příjem vody. Proto krmiva určená kastrovaným kočkám dbají hlavně na obsah minerálních látek, aby nedocházelo k jejich přesycení v močovém traktu a následnému srážení do podoby močových kamenů. Majitelé by si také měli všímat četnosti močení a příjmu tekutin. Většina koček má v oblibě pití kapající vody, popřípadě pití z tzv. fontánek, které jsou již běžně k dostání v obchodech s potřebami pro zvířata.

A v neposlední řadě stojí za zmínku kůže a srst. Hormony ovlivňují nejen kvalitu srsti, ale také pokožku jako celek. Proto může po kastraci někdy dojít ke změně její kvality a také častějšímu vypadávání srsti.  Krmiva určená pro kastrované kočky se věnují i této problematice a snaží se vypadávání srsti zmírnit a  zlepšovat její kvalitu pomocí přídavku omega nenasycených mastných kyselin ve vyváženém poměru.

Investice do kvalitního typu krmiva se vyplatí a dvakrát tolik v případě kastrované kočky. Nejen že kvalitní krmiva dbají na kvalitní ingredience, podporují imunitní systém a přispívají k celkovému zdraví vaší kočky, ale u kastrovaných koček navíc pomáhají předcházet vzniku močových onemocnění, jsou prevencí obezity a pomáhají udržovat hladkou a  lesklou srst.

Proto bych majitelům kastrovaných koček doporučila postupně po kastraci přejít na krmivo určené této kategorii. Většina výrobců krmiv má ve své produktové řadě zařazena krmiva pro kastrované kočky a tudíž nemusíte měnit svou oblíbenou značku a ani cena se výrazně nezmění. Budete však vědět, že pro svou kočku a její zdraví se snažíte dělat maximum.  Zdravá a veselá kočka vám bude odměnou za vaši péči.