Rádi byste začali s chovem žab u vás doma? Chov žab jako domácího mazlíčka je u nás stále celkem ojedinělý. Přece jen žábu nechováme proto, abychom se s ní mazlili či hráli. Žáby vám sice nedají možnost, abyste si s nimi hráli, ale přinesou do vaší domácnosti kus přírody a zajímavého života. Doma chované žáby jsou totiž nejčastěji svým původem z tropů.
Chov žabích společníků
Chov žab není složen jen ze zajímavého pozorování těchto obojživelníku, chov žab sebou nese povinnosti. Žáby potřebují pravidelnou péči. Stravu totiž přijímají každý den, opravdu jen výjimečně každý druhý den. Péči musíte věnovat nejen žábám, ale také hmyzu, který budete muset mít spolu s žábami také. Chov žab by neměl být žádným lehkovážným rozhodnutím, jelikož vyžadují pravidelnou péči, která bude trvat i několik let. Nepořizujte si žáby jen tak z rozmaru, mohli byste je zbytečně trápit. Některé druhy žab (pralesničky) se dožívají i více než 10 let a to už je opravdu dlouholetá péče.
Chovatel začátečník
Pro začínající chovatele se doporučuje začít s chovem pralesniček či tzv. „šípových žabek“. Žáby dosahují délky 1-6 cm a mají pestrobarevnou kůži, ve volné přírodě jsou jedovaté. Pocházejí z deštných pralesů Jižní a Střední Ameriky. I když ve své domovině mohou být silně jedovatými, v zajetí chované pralesničky tento toxin postrádají. Vyrábí si ho totiž díky specifickému druhu přijímané potravy (exotičtí mravenci) a v zajetí tuto schopnost ztrácí.
Vhodné terárium
Velikost terária se odvíjí od počtu chovaných žabek. Chovat žáby můžete ve skleněném teráriu s rozměry přibližně 40 x 40 x 50 cm. V teráriu musíte zajistit především kvalitní větrání. V teráriu by nemělo chybět ani dostatečné osvětlení, nejlépe zářivkami s UV složkou světla. Pokud by v zářivce chyběla UV složka, museli byste žabkám dopřávat vitamín D v práškové formě.
V následujícím článku si řekneme o chovu žab více.