Agapornis Fischerův

0
2607

První popis agapornise fischeri pochází z devadesátých let devatenáctého století, kdy byl objeven doktorem Fischerem v oblasti severní Tanzanie. V přírodě žije v nevelkých skupinkách a spatřit jej lze také v jižní Keni. Nejčastěji obývá savany, ale často zavítá i do zemědělských oblastí, kde má možnost hojné potravy.

Agapornis fischeri patří mezi malé papoušky a dosahuje velikosti kolem 15cm. Patří mezi papoušky, kteří mají bílé okruží zobáku. Na hlavě má červenooranžovou masku, krk žlutě zbarvený a celý zbytek těla je v odstínu od olivově zelené po zelenou. Zobák je červené barvy a nohy s drápy jsou šedé. Rozdíl mezi pohlavím není vůbec zřetelný.

Ve volné přírodě se agapornisové živí převážně travními semeny, proto se snažíme v zajetí jejich stravu co nejvíce přizpůsobit. Jako krmivo jim můžeme předkládat proso, oves, lesknici, semenec a v malých dávkách také slunečnici. Přilepšit jim můžeme zeleným krmivem, ovocem nebo mléčnou kukuřicí. Potravu v zajetí bychom měli doplňovat také minerály a vitamíny. Samozřejmostí je vždy možnost čerstvé vody z napáječky.

 Voliéra pro agapornise by měla být dostatečně prostorná a vytvořena z odolného materiálu, který odolá jejich silnému zobáku. Vzhledem k tomu, že se jedná o velmi aktivní papoušky, je dobré voliéru opatřit různá šplhadla, vrbové proutí a popřípadě i hračky pro papoušky. Důležité je, aby všechny hračky byly dost pevné a nemohlo dojít ke spolknutí některých částí. Agapornise je vhodné chovat také ve venkovních voliérách, ale zde bychom si měli dávat pozor na kruté mrazy a raději jim poskytnout před nimi úkryt. Jelikož se jedná o papoušky, kteří se rádi koupou, měli by mít také po celý rok přítomnu vodu na okoupání. Důležité je dát pozor na velikost misky a hladinu vody, aby nedošlo k utopení.

Agapornise lze chovat i jako mazlíčka, nesmíme však zapomenout na to, že se dokáže upnout na jednoho člověka, kterého bere jako svého životního partnera. Proto se doporučuje spíše chov v párech. Také bychom mu měli poskytnout spoustu zábavy po dobu naší nepřítomnosti a po příchodu z práce se mu dostatečně věnovat. Před jeho koupí je dobré si také uvědomit, že se nejedná zrovna o tichého papouška a svůj protest umí dát jasně najevo zvučným hlasem.