Andulka vlnkovaná

0
5768

Historie

Původní domovinou andulky je jihovýchodní Austrálie a ještě dnes je možné spatřit jejich hejna přeletující nad otevřenými pláněmi. První zmínky o jejich objevení pochází z roku 1770, kdy je ve svém cestopisu zmínil kapitán James Cook, ale až v roce 1840 byly dovezeny do Evropy. O jejich import se postaral John Gould. Importované andulky se bez problémů a velmi rychle přizpůsobily novému prostředí a velmi rychle si získaly oblibu mnoha lidí. Jejich oblíbenost s sebou však nesla i dost špatnou stránku. Obchodníci se snažili na jejich prodeji co nejvíce vytěžit, začali dovážet andulky ve velkém a v jejich původní domovině jim hrozilo vyhubení. Proto australská vláda v roce 1894 vydala zákon o zákazu jejich vývozu, díky předchozímu mohutnému importu do Evropy však nedošlo k žádné chovatelské krizi a andulky se v domácnostech udržely i přes tento zákaz. A stále se drží na prvním místech v popularitě ptáků chovaných v domácnostech.

Vzhled

Andulky v dospělosti dosahují velikosti 17-18cm a jejich váha se pohybuje v rozmezí 26-30g. Původně se vyskytovaly jen ve světlezeleném zbarvení a jen výjimečně se narodilo mládě jiného zbarvení. Postupně s rozvojem genetiky se začala rozšiřovat i barevná paleta andulek. Jestli chováme samičku nebo samečka poznáme až v dospělosti, respektive po třetím měsíci jejich života, a to pomocí barvy jejich ozobí. Samečci jej mají bledě modré a samičkám se zbarvuje dohněda.

Je pro mě andulka vhodná?

Před nákupem andulky, stejně jako kteréhokoliv jiného zvířete, musíme zvážit několik kritérií. První je asi to, jestli budeme mít čas se o andulku starat a zda někdo z rodiny netrpí alergií. Je pěkné vidět u známého zpěvavého ptáčka v kleci, ale i to sebemenší zvířátko potřebuje nějakou péči. Proto je dobré si jejich koupi v klidu promyslet a zvážit všechna pro a proti. Není výjimkou, že pak na sídlišti poletují volně ptáčci, kteří jen ztěží přežijí zimu ve volné přírodě.

Andulku můžete chovat buď samostatně nebo ve větších skupinách. Samostatný papoušek je lépe ochočitelný, ochočit si papouška ve skupině už je náročnější. V případě chovu jedince se také prodlužuje čas, který by jí měl chovatel poskytnout, protože se bude chtít chovat jako člen rodiny a při nedostatku času bude trpět. Pokud se časem rozhodnete přikoupit kamaráda, je lepší přivykat na sebe andulky pomalu a obezřetně, nejlépe v oddělených klecích vedle sebe, aby si na sebe postupně zvykli.

Co potřebuje andulka?

Pokud jste si koupili samotnou andulku, postačí ji menší klec o minimálních rozměrech 60x55x30. Při nákupu je důležité dávat pozor na vzdálenost mříží od sebe, neměly by být od sebe příliš daleko, aby mezi nimi andulka nemohla prostrčit hlavu a zaseknou se tam. Pokud se chystáte pořídit více andulek, je lepší volbou voliéra a její velikost volte podle počtu andulek. Obyčejně je dobré se držet hesla čím více prostoru, tím lépe.

Mezi vnitřní vybavení klece by měla patřit dřevěná bidýlka, nejlépe o různých průměrech. Důležitá je taky napáječka s čerstvou vodou, miska na krmení a grit. Na broušení zobáčku se obyčejně používá sépiová kost. Dobré je andulkám pořídit do klece i nějakou hračku, například houpačku nebo zrcátko, aby se měla čím zabavit v době vaší nepřítomnosti. Dalším příslušenstvím, které andulka uvítá je koupací miska s trochou vody. Na dno klece je vhodné rozložit nějaký papír, který usnadňuje čištění klece a je spíše pomůckou k vaší spokojenosti.

A kam je nejlepší andulku umístit? Nejvhodnější je místo dostatečně osvětlené, ale nesmí na něj během dne svítit delší dobu přímé ostré slunce. Pokud je klec na slunci, musí mít andulka možnost ukrýt se také do stínu, například v jiné zastíněné části klece. Klec by neměla stát v průvanu a neměla by se v ní během dne docházet k velkým a rychlým teplotním výkyvům. A pokud chováte ještě jiného společníka, který by mohl andulce ublížit, je důležité vybrat takové místo, odkud na ni nemůže dosáhnout ani v době vaší nepřítomnosti.

Během léta je možné klec s andulkou v teplých dnech umístit i ven, ale pozor aby se nepřehřála, opět platí, že musí mít možnost ukrýt se před horkem někam do stínu.

Celkově jsou andulky vhodné pro chovatele začátečníky, informace o nich je velmi snadné získat jak z knih, tak z internetu. Můžete si vybrat mezi běžnými formami za pár korun i mezi výstavními kousky přesně podle svého vkusu.