Korela chocholatá

0
3262

Korely pocházejí z vnitrozemí Austrálie, kde obývají stepi, pastviny a savany, v období sucha je možné je spatřit i na pobřežích, kam letí i několik kilometrů. Svá hnízda si nejčastěji staví v odumřelých eukalyptových stromech. Ve volné přírodě lze zahlédnout nejen páry, ale také větší hejna, která mohou čítat až padesát jedinců.

Korela se řadí mezi středně velké papoušky, kteří dorůstají velikosti kolem 30cm. Nápadným znakem korel je jejich chocholka, která se promítla i do jejich názvu. Samci jsou šedě zbarveni se žlutě zbarvenou hlavou a červenou ušní skvrnou, spodní strana ocasu je černá Samičky na rozdíl od samců mají ušní skvrnu matnější, méně výraznou a hlavu šedožlutou. Rozlišit pohlaví v mladém věku je obtížné, protože všichni mladí ptáci vypadají jako samice a vybarvují se až v pozdějším věku.

Korely lze chovat jednotlivě, v párech nebo ve větším hejnu. Klec by měla být dostatečně velká a prostorná. Minimální rozměry pro jednoho jedince by se měly pohybovat kolem 80x80x100 cm, samozřejmě čím větší prostor, tím lépe. Důležité je dávat pozor na umístění bidýlek, která by měla být v dostatečné výšce od sebe, aby nedocházelo k odírání chocholky. Vhodná pro chov je i venkovní voliéra, ale na zimu je nutno umístit korely domů. Součástí každé správné péče by měla být budka, misky na zrní, napáječka, možnost koupele a nějaká bezpečná hračka.

Základem krmné dávky pro korely by měla být směs pro malé papoušky obsahující hlavně proso s příměsí slunečnice. Jako doplněk lze využít proso v klasech, ovoce, zelené krmení. Současně by měl být přítomen i grit a sépiová kost. Dobré je podávání i minerálních a vitaminových doplňků.

Korely patří k velmi společenským a snadno ochočitelným ptákům. Není ani výjimkou, že se naučí mluvit a napodobovat různé zvuky domácnosti. Jsou minimálně agresivní a na rozdíl od většiny papoušků se neupínají pouze na jednoho člověka, ale spíše na celou domácnost. Korela je často vyhledávaným papouškem do rodin s dětmi, kteří ji mohou být dobrými společníky. Opatrnost je však na místě a neměli bychom děti nechávat s korelou o samotě. Při sebeobraně je schopna dost bolestivě štípnou zobákem nebo škrábnout.