Kanárci

0
5277

I když v poslední době se stává hitem mít doma papouška, kanárek se stále drží na prvních příčkách oblíbenosti a to díky svému krásnému zpěvu, nenáročnosti a malému vzrůstu. Na jeho oblíbenosti mají svůj podíl i barevné varianty, ve kterých je možno kanárka koupit. Na evropský kontinent se kanáři dostali spolu se španělskými cestovateli z Kanárských ostrovů a to v polovině 15.století. Původní kanárci však nehýřili takovou barevnou škálou jako nyní, vyskytovali se pouze v zelené a žluté barvě s tmavým žíháním.

Kanárci patří mezi drobné ptáky, kteří dosahují velikosti kolem 12-15cm. Váhově se pohybují kolem 18g, takže jsou i velmi lehkými ptáčky. Kanárci se dělí na tři skupiny a to kanárky zpěvné, barevné a postavové. Za nejstarší lze považovat skupinu kanárků zpěvných, kteří byli šlechtěni právě kvůli jejich pěknému hlasu. Naopak u kanárků postavových hrála nejdůležitější roli postava těla a tvar opeření. I přesto, že nejznámějším je kanárek žluté barvy, lez spatřit i kanárky červené, bílé, hnědé, zelenkavé a mnohé další, v jejich pestrosti se opravdu meze nekladou.

Kanárci patří mezi jednoduché a nenáročné ptáky, které zvládne chovat skoro každý. Nepotřebují velký prostor, ale dají se stejně tak chovat i ve velké venkovní voliéře. Pokud se rozhodneme pro chov dvou jedinců, měla by klec mít minimální rozměry 50x40x40 cm. Čím však dopřejeme větší prostor, tím lépe. Každá správná klec by pak měla obsahovat několik bidýlek, napáječku a misku na krmení. Dobré je možnost připnutí koupele, abychom ptákům, usnadnili čištění.

Pro výživu můžeme použít různé komerčně vyráběné směsi přímo pro kanárky, nebo si můžeme směs vytvořit sami z poměru řepky, lesknice, ovsa, lnu, slunečnice a máku. Využít jdou i další druhy zrnin. Další důležitou složkou jídelníčku by měl být písek s drcenými skořápkami, který poslouží jako grit a sépiová kost. Dobré je také předkládat zelené krmení a ovoce. V době hnízdění doplníme krmnou směs o vaječnou míchanici.

Pokud je kanárek spokojen a má náležitou péči, může se dožít až 10 let. Při dostatku času se s chovatelem velmi rychle seznámí a stávají se z nich dobří společníci. Ale nikdy nebude zcela krotký a vždy je nutno dávat pozor, aby vám neuletěl. Spíše se kanárci chovají jako ptáčci, kteří jsou obdivováni pro svůj nádherný zpěv.