Anolis rudokrký (Anolis carolinensis)

0
2270

Anolis rudokrký patří mezi plazi s denní aktivitou, proto jej můžete běžně zahlédnout v teráriu a nemusíte čekat ani na přítmí a dokonce ani na noc. Jejich původní domovinou je oblast jihovýchodní USA, Mexika a  střední Ameriky. Vyhledává slunná místa v parcích, kde se rád vyhřívá na sluníčku.

Velikostně dosahuje kolem 20cm, jedná se o poměrně štíhlého ještěra, který mění barvu v závislosti na teplotě a podráždění. Nejčastěji jej spatříme v zeleném nebo zelenohnědém zbarvení s načervenalým krčním lalokem. Lalok je schopen v případě potřeby zploštit nebo zvětšit. Po celém hřbetu se pak táhne světlá klikatá linka, která začíná od krku. Samce od samice rozlišíme pomocí análních pórů a zesíleného ocasu.

Pro chov bychom měli zvolit dostatečně velké terárium, ve kterém jsme schopni mu zaručit teplotu v rozmezí od 22 do 30°C, místy je dobré mu dopřát i teplotu vyšší pro vyhřívání. Rosením bychom měli udržovat vysokou vlhkost okolo 80%. Terárium pořizujeme spíše vyšší než širší. Nejmenší velikost pro jednoho zástupce by měla být okolo 50cmx50cmx60cm. Pokud však chceme chovat více jedinců, mělo by být terárium mnohokrát větší. Jako substrát lze použít přímo terarijní substrát, ale stejně dobře poslouží i vlhká rašelina. Ideální je hustý porost, který mu poskytne dostatek skrýší a také možnost lození a šplhání.

I když jsou samci dost teritoriální, je možné chovat pohromadě jednoho samce s  několika samicemi. Pokud chceme dosáhnout rozmnožování, je důležité, abychom dodržovali zimování, a to alespoň po dobu 2 měsíců, kdy snížíme teplotu a omezíme příjem krmiva.

Na krmivo se nejedná o příliš náročného svěřence. Nepohrdne hmyzem ani sladkými ovocnými kašičkami, popřípadě kousky sladkého ovoce. Podávat můžeme nejen cvrčky, ale také drobná sarančata nebo červy. Velikost krmného hmyzu však musíme vždy přizpůsobit velikosti chovaného anolise. Větším zástupcům je možné nabídnout i holátka myší. Stravu doplňujeme o minerály a vitamíny přímo určené pro plaze. Samozřejmostí je také přítomnost misky s vodou přiměřené velikosti, aby nemohlo dojít k  utonutí.

Anolis se dá zařadit mezi nenáročné jedince, kteří se při správném chovu a trpělivosti dají snadno ochočit.