Gekončík noční

0
4381

Gekončík noční se ve volné přírodě vyskytuje ve skupinkách, které obývají skalní jeskyně umístěné v lesních a travnatých oblastech. Ve volné přírodě je možno gekončíka spatřit v oblastech Íránu, Afganistánu a  Pákistánu, kde se vyskytuje spíše v sušších oblastech.

Gekončík noční nepatří k žádným drobkům terária, ale není ani nijak veliký. V dospělosti dosahuje velikosti od 25 do 28cm a  váhově s pohybuje okolo 55g. Jeho základní zbarvení je žluté s černými nebo hnědými tečkami. Tmavé skvrny se nevyskytují na břiše a spodní straně tlamy, spodní část jeho těla je spíše bílá než žlutá. Celkově se jedná mohutně vyhlížejícího a zavalitého plaza. Hlavě dominují velké oči, které upozorňují spíše na noční aktivitu. I přesto, že v tlamě se mu nachází zuby, používá je pouze pro uchycení kořisti, kterou následně bez kousání zhltne. Na každé noze mají pět prstů opatřené silnými drápy.

Pro chov se doporučuje buď pár, popřípadě jeden samec na dvě samice. Rozhodně se nedoporučuje chovat dva samce. Dochází totiž k velkým bojům o teritorium, které mohou skončit dost špatně. Ideální rozměr terária pro pár nebo skupinku tří jedinců je 60x40x35 cm. Čím větší prostor jim však poskytneme, tím pro gekončíky lépe. Má rád teplejší a sušší terárium, kdy vyhřívané by měly být 2/3 plochy a pouze 1/3 by měla být o něco chladnější. K vyhřívání mohou sloužit nejen žárovky, ale také vyhřívací kameny nebo rohože, Jelikož se jedná o noční druh, nejsou příliš nároční na intenzitu světla. Teplota terária by se měla pohybovat od 25 do 28°C, kdy v noci je jen mírný pokles. Pokud toužíme po odchovu je vhodné na měsíc poklesnout s teplotou až na 15°C a udělat jim tzv. zimování.

Jako potravu můžeme nabídnout různý hmyz, kdy velikost přizpůsobíme velikosti jedince. Můžeme podávat cvrčky, šváby, housenky, luční hmyz, sarančata a u větších jedinců můžeme podávat i holata myší. Jako zpestření můžeme nabídnout sladké ovoce, ale ne každý gekončík ovoce přijímá. Důležité je ke kupovanému hmyzu podávat i vitamíny a minerály určené přímo pro plazy. Současně by měl mít vždy přístup k čerstvé pitné vodě, která by měla být v misce, pozor, aby hloubka misky nebyla příliš velká a nedošlo k utonutí chovaného jedince.

Gekončík noční se hodí pro začínající chovatele, není náročný na chov a je poměrně ochočitelný. Zajímavostí je, že svou potřebu obvykle vykonávají na jedno místo, takže odpadá přílišné čištění terária. Jsou velmi zvědaví a lze je brát snadno i do ruky. Pozor, nesmí se zvedat za ocásek, mohou jej pustit. Při dobrém a kvalitním chovu se v zajetí mohou dožít i  20 let, takže bychom si jeho koupi měli dobře rozmyslet.