Agama na první pohled připomíná leckomu malého dráčka. Klasické „ještěrčí“ pískově zbarvené tělo je doplněno drobnými trny („vousy“) po stranách trupu a zejména na krku, právě tyto detaily dokreslují její fascinující vzhled. Samce od samic poznáme přibližně od 3 měsíců stáří, samec má na spodní straně ocasu dva hrbolky, kdežto samička jen jeden.
Její chov vychází z přirozeného prostředí, agamu ubytujeme v teráriu, kde je hlavním rozměrem plocha dna, nikoli výška. Vzhledem k tomu, že dospělá agama může mít 40 až 60 cm (i s ocasem), je pro párek agam potřeba terárium alespoň 60 x 120 cm a vysoké minimálně půl metru. Na dno lze nasypat materiál veskrze přírodní, totiž písek (dokonce lze koupit i speciální pouštní písek). Ubikaci je velmi vhodné doplnit většími větvemi, bezpečně upevněnými kameny a dalšími předměty, aby se zvětšila plocha, po které se může agama pohybovat. Do terária je možno umístit i několik odolnějších a nejedovatých rostlin. Je možné umístit i bazének s teplou vodou některé agamy se rády koupou. Vodu pijí ovšem nejraději tekoucí, proto je lepší ji řešit pravidelným rosením ubikace jednou až dvakrát denně. Leckdo také shledává i misku na živé krmení jako užitečnou pomůcku, aby se krmný hmyz nerozutíkal po celém teráriu.
Vzhledem k původu agamy je velmi důležité osvětlení a vytápění terária. Osvětlení je vhodné řešit tak, aby se ještěr měl možnost vyhřívat se či slunit i možnost ukrýt se do chladnější části. Na vyhřívání lze použít speciální výhřevné žárovky, ale úplně bohatě tuto funkci zastanou obyčejné žárovky překryté květináčem. Druhé velmi důležité osvětlení je speciální žárovka s UVB složkou, která agamám umožňuje syntetizovat si v kůži vitamín D. Pokud ani tyto dva světelné a tepelné zdroje nezvládají přes den vytopit terárium na teplotu kolem 30 °C (v nejchladnější části možno jen lehce přes 20 °C, pod výhřevnou žárovkou klidně i téměř 50 °C), je vhodné použít například topný kabel zahrabaný na dně, tak, aby se k němu agamy nedostaly a nepopálily se. Na noc světla vypínáme a teplota může klesnout prakticky na teplotu pokojovou – kolem 22 °C je dostačující.
V krmivu převládá pokud možno živá potrava – cvrčci, larvy potemníků (tzv. mouční červi, ti ale nejsou příliš vhodní kvůli velkému obsahu chitinu), housenky bource morušového, švábi, lišaji atd. Je ovšem vhodné dát agamám občas k dispozici také zeleninu a ovoce – hrášek, jablka, banány, řeřichu či pampelišku aj. Jako u většiny plazů je vhodné přidávat občas do stravy vitamíny (včetně D3), vápník a další minerální látky.
V přírodě agamy prodělávají během chladného období zimní spánek, v zajetí do něj upadají jen občas, pokud jim nenavodíme vhodné podmínky. Po zimním spánku se totiž páří, jeho navození se tak může stát žádaným. V takovém případě postupně snižujeme délku světelného dne a teplotu až na 17 °C, agama omezuje aktivitu a přijímá méně potravy. Je však nutno dbát na to, aby příliš nezhubla.
Co říci více? Pokud agamě zajistíte základní potřebné podmínky, je vhodným a vděčným mazlíčkem i pro chovatele, který se na ni chce nejen dívat – tito ještěři se totiž často nechají snadno a rádi ochočit a nejsou citliví na braní do rukou.