Chcete prodat dům v Praze rychle a za co nejvyšší cenu? Zde jsou 3 kroky, které vás dovedou k cíli

0
1230

prodej domu v Praze se vám může postarat některá z mnoha realitních kanceláří, které v naší metropoli působí. Stačí si na internetu vybrat takovou, která má dostatek zkušeností a co nejlepší reference dosavadních klientů. Minimalizujete tím riziko neúspěchu a svůj záměr zpravidla uskutečníte rychle a za zajímavých finančních podmínek.

Máte ale ještě jinou možnost. Můžete se jednoduše vydat vlastní cestou a prodej vaší nemovitosti realizovat svépomocí. Protože se ale člověk realitním makléřem nerodí, musíte se nejprve dovednostem potřebným k obchodu s nemovitostmi naučit. Abyste měli šanci prodat dům rychle a zároveň tak výhodně, jak si představujete, je nutné o realitním byznysu vědět alespoň pár základních věcí. Zajímá vás jakých?

Je pro prodej domu v Praze ten správný čas?

Než se pustíme do praktických rad, které vás při uskutečnění vašeho záměru navedou tím správným směrem, můžeme si položit otázku, zda je pro prodej domu v našem hlavním městě ideální doba.

Čekáte-li jednoznačnou odpověď, asi budete zklamáni. Je faktem, že ceny bydlení rostly závratným tempem dlouhou řadu let a Praha se v tomto ohledu dokonce stala jedním z nejdražších měst střední Evropy. S ohledem na to a také v souvislosti s nynějším propadem hospodářství nás podle názoru některých odborníků zřejmě čeká zásadní zpomalení tohoto cenového růstu. Na otázku zda, případně kdy zdražování opět zrychlí, vám s klidným svědomím dnes asi nikdo neodpoví.

Propad ekonomiky může ceny srazit

Ekonomické potíže by náš region pravděpodobně čekaly i bez přispění koronavirové pandemie. Jejím vlivem se však hospodářství dostalo do recese nejen dřív, ale také s větší razancí. Propad ekonomiky je obvykle provázen také stagnací nebo rovnou poklesem cen nemovitostí. A právě v počáteční fázi tohoto procesu se nacházíme. Co dělat?

Prodat hned, nebo raději vyčkat, co přinesou nejbližší měsíce?

Ať už se rozhodnete jakkoliv, můžete na tom stejně dobře vydělat, jako tratit. Hodně bude záležet na tom, jak rychle se hospodářství dostane opět do kondice.

Zřejmě není na co čekat

Jakékoliv přemítání o ekonomických výhledech by vás však mělo přivést k té nejzásadnější otázce. Nedotkly se už ceny bydlení svého pomyslného stropu? S ohledem na to, jak jsou nemovitosti v České republice drahé, se to rozhodně vyloučit nedá. Rozumným krokem proto může být, když váš dům nabídnete k prodeji ihned. Pokud jste navíc v situaci, kdy peníze nutně potřebujete, spekulace na možný vývoj na realitním trhu vás nejspíš ani moc zajímat nebudou. Vlastníte-li dům v naší metropoli, dostanete za něj nejspíš zaplaceno velmi dobře v každém případě, jak ostatně napovídají částky uvedené v přiložené tabulce. Chcete ještě víc a hlavně rychle?

Nabídkové ceny pražských domů (12/2020)

NEMOVITOSTLOKALITAPODLAHOVÁ PLOCHACENA (v milionech Kč)
RDKbely16913
VilaStrašnice17518,9
Řadový RDDejvice14522,9
Luxusní RDH. Počernice35028,4
Moderní vilaStodůlky28636
NovostavbaVelká Chuchle38655,9

3 základní kroky, které vás dovedou k cíli

Máte v Praze dům, který pro vlastní bydlení nepotřebujete a konečně jste zanechali složitých úvah o možném vývoji na našem realitním trhu? Hodláte nemovitost prodat co nejrychleji a utržit za ni co nejvíc? Abyste toho dosáhli, musíte se pokusit dodržet maximum z toho, co je realitními makléři považováno za základní kroky vedoucí k úspěchu.

  1. ZA KOLIK?

Nejprve si musíte ujasnit tu nejpodstatnější věc. A sice, za kolik hodláte vaši nemovitost vlastně nabídnout. Pokud chcete obchod uskutečnit rychle, je stanovení optimální ceny velmi důležité. Na jednu stranu chcete utržit co nejvíc, na stranu druhou nesmíte požadovanou sumu takzvaně přestřelit, aby se z vaší nemovitosti nestal ležák, o který nikdo nezavadí. Pomoci vám s tím mohou cenové mapy, které jsou dostupné na internetu, nebo můžete požádat o radu některou z realitních kanceláří. Existují takové, které vám přibližný odhad udělají zdarma a to jednoduše proto, že budou doufat v následnou spolupráci.

  1. KVALITNÍ PREZENTACE JE KLÍČOVÁ

Význam toho, jak a kde nemovitost prezentovat, mnozí z prodávajících podceňují. Pro dosažení úspěchu v podobě rychlého a výhodného prodeje je však kvalitní zpracování inzerátu a jeho umístění v těch správných médiích zcela klíčové. Dům musíte perfektně uklidit a pořídit dokonalé fotografie. Pokud to nezvládnete sami, pomoc profesionála se určitě vyplatí. Popis nemovitosti musí odpovídat realitě. Měl by zahrnovat vše podstatné a to včetně stručné charakteristiky nejbližšího okolí. Pro umístění inzerátu neváhejte krom nejnavštěvovanějších realitních portálů využít i Facebook nebo jinou sociální síť. Ať se o vaší nabídce dozví co nejvíce potenciálních kupců.

  1. SPRÁVNĚ KOMUNIKUJTE!

Pro úspěch celé akce je nezbytná i správná komunikace s vážnými zájemci o váš dům. Na dotazy reagujte včas a s patřičnou ochotou, přesto však zcela v klidu, aby to nevypadalo, že musíte prodávat za jakoukoliv cenu. Prohlídku domu si pečlivě naplánujte. Potenciálnímu kupci poskytněte „nenucený výklad“ a seznamte ho se vším, co ho bude zajímat. Umožní-li to konkrétní situace, neváhejte se zmínit o tom, že zájemců je víc a nic vás nenutí dohodnout se právě teď. Chce to hlavně klid!

Pokud se na to necítíte

Pokud máte pocit, že se výše uvedenými radami prostě nebudete schopni řídit, svěřte prodej od samého začátku profesionálům. Budete mít klid a vzhledem k cenám, za které se dnes domy v našem hlavním městě prodávají, si přijdete na své i po odečtení nějaké provize.

Nabízeli jste už někdy nemovitost sami, bez asistence realitního makléře, nebo se o to hodláte pokusit poprvé?

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here