Chov drápatky vodní II.

0
3432

Základní informace o drápatce vodní jste se dozvěděli v předchozím článku. Drápatka vodní prožije celý svůj život ve vodě a je vhodným živočichem pro chovatele začátečníky. Její životní nároky nejsou tak vysoké jako u ostatních žab. Čím však drápatku vodní krmit? A jaké jsou další její nároky na spokojený život? A jak se drápatky rozmnožují?

Strava pro drápatky

Naštěstí nejsou drápatky vybíravými strávníky. Drápatky jsou masožravci, a dokonce velmi draví. Problém jim nedělá větší kořist a při lovu si pomáhají šikovnými drápy. Drápatky chované v zajetí si dopřávají nitěnky. Ty seženete v prodejnách akvaristik jako živé krmivo pro ryby. Potěšíte je však i hmyzem a jeho larvami, spořádají také žížalu i moučného červa. Nabídnout jim můžete i celé malé rybky (například grundle). Drápatky dokonce s chutí přijmou i kousky libového hovězího, drůbežího či rybího masa. Odmítne-li drápatky takovýto druh nehybné stravy, pohybujte s ním ve vodě pinzetou. Drápatky se po něm vrhnou a skvěle se zabaví.

Rozmnožování drápatek

K rozmnožování drápatek dochází přes celé letní období. V přirozeném prostředí zažívají období dešťů a hojnosti. Ke spáření v akváriu dojde, pokud se teplota sníží na 15 stupňů Celsia a zůstane tak po dobu několika týdnů. Jakmile vodu necháte ohřívat, dochází následně celkem rychle ke spáření žab. Samice drápatky dokáže naklást až 2000 vajíček. Pozor však na to, že rodiče svá vajíčka velmi rádi pojídaní, je proto nezbytné přemístit vajíčka do jiné nádrže. Pro vajíčka a larvy je ideální stejná teplota vody jako pro dospělé drápatky. Důležité je dbát především na čistotu vody. Po dvou až třech dnech se můžete těšit na malé pulce.

Krmení pulců

Čerstvě vylíhlí pulci se živí mikroskopickými nálevníky, které si vy sami můžete namnožit v senném nálevu. Přijímat potravu však začnou až 5. den po vylíhnutí. Další týdny můžete pulce krmit směsí rozmělněného krmiva pro akvarijní rybky a rozdrcených sušených kopřiv.