Co vše si promyslet před pořízením psa?

0
1727
Winter Sunset Friends Dog Human Trust Nature

Předtím než si pořídíte nového pejska, byste si měli zodpovědět řadu otázek, které jsou pro budoucí soužití s novým členem rodiny nesmírně důležité. Nepořizujte si psa impulzivně, vyberte si plemeno, které bude ideální do vaší rodiny, k vašim časovým možnostem a prostoru, který mu můžete dopřát. 

Rozhodující je čas

Důležitý faktorem, který hraje roli při pořizování je čas. Budete mít na psa dostatek času? Budete mít čas ho venčit dostatečně dlouho? Pokud si pořídíte malého yorkšíra, nebudete s ním muset chodit na tak dlouhé procházky jako třeba s ohařem či setrem. Myslete při pořizování psa na vaše časového možnosti, které mu můžete věnovat, aby se pejsek netrápil sám doma.

Další faktory

Důležité je samozřejmě i to, zda bydlíte v domě se zahradou nebo v bytě. Pokud máte dům se zahradou, můžete si pořídit většího psa, protože bude mít vevnitř i venku dostatek prostoru. Do bytu si určitě nepořizujte velká aktivní plemena, pokud nemáte dostatek času na jejich venčení. Nejenže mohou postupně zdemolovat celý byt, ale budou se opravdu trápit. Do bytu volte menší plemena, mohou být i aktivní, například jako jack russel terier, ale musíte mu věnovat svůj čas po práci. Dalším důležitým faktorem jsou i vaše finance, samozřejmě čím větší pes, tím větší spotřeba jídla. Neplánujte si také pořizování plemene, za které dáte několik desítek tisíc korun, když následně nebudete mít ani dostatek peněz na vaše a jeho potřeby. I v útulcích najdete krásné pejsky. Dalším faktorem jsou bezesporu děti a rodina, pořizujte si psa, který bude dobře snášet děti. Psí plemeno si můžete vybrat i podle vaší aktivity, pokud rádi běháte, jezdíte na kole apod., můžete do toho zapojit i svého budoucího psa.

Vhodné plemeno

Podle těchto kritérií vybírejte plemeno, které bude vhodné právě do vaší rodiny a vašim potřebám. Je opravdu hloupé pořídit si psa s plemennými prvky, které vám nevyhovují. Trápit tím budete sebe i samotného psa.