Exotická kočka

0
1684

Historie
Jedná se vcelku o novodobé plemeno, které vzniklo v 60. letech 20. století, kdy americký chovatel spářil americkou krátkosrstou kočku s kočkou perskou. Koťata, která ze spojení vzešla, byla krátké srsti, ale měla vzhled perské kočky. Jelikož se za krátkou dobu stala tato krátkosrstá varianta perské kočky velmi oblíbenou, zaměřilo se chovatelské úsilí na její udržení. Chovatelé křížili mezi sebou nejen americké a perské, ale zpočátku do chovu exotických koček přispěly i kočky barmské. V dnešním chovu je stále dovoleno křížit mezi sebou kočky perské a exotické, i když koťata v jednom vrhu se rodí jak s dlouhou tak s krátkou srstí. Proto jsou do jednotlivých plemen zařazována až podle délky srsti.

Vzhled
Exotická kočka má kromě srsti podobný standart jako kočka perská. Jedná se o kočky střední až velké s mohutnou stavbou kostry. Má krátké končetiny zakončeny kulatými a velkými tlapami. Jejich ocas je v poměru k tělu poněkud krátký a na konci je zakulacen špičkou. Kulatou hlavu zdobí plné tváře a široký nos. Jejich uši jsou poměrně malé se širokou základnou a na vrcholku zakulaceny, v každém uchu se nachází chomáček chlupů. Celkové vzezření dokončují velké kulaté oči, jejichž barva je v závislosti na barvě srsti měděná, oranžová, zelená či modrá, ale výjimkou nejsou ani různooké kočky.
Srst exotických koček je hebká, hustá a měla by trochu odstávat od těla. Co se týče barev, nabízí exotická kočka opravdu pestrou paletu, od barev plných až po kresbu či stříbrné zbarvení. Opravdu si zde vybere každý.

Povaha
Exotická kočka by se dala zařadit mezi kočky klidné, vyrovnané a společenské. Většinou nemají problémy vyjít s ostatními domácími mazlíčky, zvláště pokud jsou k tomu vedeny odmalička. Dokonce se píše, že dobře vychází i s dětmi, ale zde je třeba být vždy na zřeteli a nenechávat kočku s dítětem bez dozoru. Mají rády společnost a přizpůsobí se i trochu hlučnější rodině, ovšem potřebují své místečko, kde se mohou schovat a užívat si klid jen pro sebe. Nevyžadují příliš pozornosti, ale čas od času je chytne mazlivá nálada a to pak velmi ocení vaši pozornost.

Péče
Udržovat srst exotické kočky není nijak náročná záležitost a zvládne ji každý, kdo si dá trochu záležet. V podstatě se dá říci, že stačí pořádně jednou týden vykartáčovat a projet hřebenem. Mívají však trochu problémy se slznými kanálky, proto je třeba důkladnější péče o oči a okolí, obzvláště je zapotřebí udržovat chlupy kolem očí v čistotě, aby se předešlo následné infekci.