Tento drobný gekon dorůstá velikosti do deseti centimetrů (samičky, samečci jsou drobnější), z čehož více než polovina připadá na ocas. Kůže bývá jemně hrbolkatá a ocas ze stran vroubkovaný, obvyklá barva je hnědá s tmavšími i světlejšími skvrnami na zádech, břicho a boky jsou celkově světlejší. Barva se mírně mění podle nálady a teploty prostředí, při vyšších teplotách gekon zesvětlá a je téměř béžový, naopak při nižších teplotách kolem 20 °C je tmavě hnědý. Na každém prstu jsou typické lamely, které gekonům umožňují šplhání po svislých stěnách (i po skle). Noční aktivitu tohoto druhu prozrazují svislé zorničky.
V přírodě má poměrně rozsáhlý areál od jihovýchodní Asie po Austrálii, včetně velkých i mnoha malých ostrovů mezi nimi (Indonésie, Nová Kaledonie apod.) a zasahuje až na Havajské ostrovy. Lidmi byl zavlečen i na další místa s vyhovujícím klimatem. Je možné jej nalézt na pobřežní vegetaci, pod kůrou stromů a mezi listy palem, stejně jako v lidmi obývaných oblastech a někdy i přímo v lidských obydlích.
Pro jeho chov je dostačující menší akvárium o délce přibližně 30 cm a šířce a výšce kolem 20 cm, pro více jedinců volíme prostor úměrně větší. Dno posypeme například vrstvou rašeliny nebo rašeliny s pískem, doplníme je o několik větších kousků kůry, pod které se gekon může ukrýt, a přidáme i několik širších i tenčích větví, po kterých může šplhat. Vzhledem k tomu, že dokáže lézt po skle, je nutné mít akvárium zcela uzavřené s větracími otvory uzpůsobenými tak, aby se jimi nemohl protáhnout.
Vhodnou denní teplotu kolem 25 až 29 °C udržujeme použitím žárovky, kterou osvětlujeme část akvária nebo je možné použít i topný kámen nebo jiný místní zdroj tepla. Důležité je ponechat gekonům v akváriu oblasti teplejší i chladnější, aby si mohli tělesnou teplotu sami regulovat. V noci může klesat teplota až ke dvaceti stupňům.
Krmit je můžeme nejčastěji drobným hmyzem a členovci, v zimě malými cvrčky, přes léto stačí nalovit mouchy, drobné pavouky a jiný hmyz (nebodavý a nejedovatý!). Velikost potravy lze odhadnout tak, aby tělíčko kořisti nebylo o moc větší než polovina hlavy gekona. Velmi vhodné je pravidelně podávat směs vitamínů a vápníku, nejsnáze tak, že obalíme cvrčka v práškové směsi. Kromě živočišné potravy gekoni někdy rádi olizují i ovoce, jogurty a další sladké potraviny, které jim můžeme občas dopřát. Vodu získávají z potravy a olizováním kapiček rosy, proto akvárium pravidelně rosíme nejlépe každý den.
U tohoto druhu dochází k zajímavému jevu. Většina populace v zajetí jsou totiž samičky, které se rozmnožují partenogenezí – bez oplození samečkem nakladou vajíčka, ze kterých se líhnou opět partenogenetické samičky. Samečci se líhnou mnohem vzácněji. Vajíčka jsou kladena nejčastěji dvě a gekoni je lepí na stěnu akvária nebo na předměty uvnitř. Pro jejich vývin je vhodné udržovat teplotu ve zmiňovaném rozmezí 20 až 30 °C, jinak se vajíčka vyvíjí zcela samostatně a mláďata se líhnou za dva až tři měsíce. Ne všechna vajíčka jsou však životaschopná. Vylíhlá mláďata od druhého dne krmíme malinkými cvrčky nebo octomilkami a odchováváme je v oddělených prostorách.
Lepidodactylus lugubris je velmi nenáročný gekon a při splnění jeho základních požadavků se můžete těšit z pozorování tohoto zvláštního zvířátka.