S přibývajícím kočičím věkem přichází mnoho změn, podobně jako u člověka. Kočka více spí, už není tak aktivní a nevyskočí na místa, která jí dříve byla vyhlídkou. Starší kočka už potřebuje svůj klid, dostatek odpočinku a správnou stravu.
Seniorský věk
Kočka přechází do tzv. seniorského věku kolem sedmého roku jejího života. Prožije až 40% svého života jako senior a její nároky se dost mění. Akceptujte kočičí vývoj a dopřejte kočce péči, která ji dovolí prožít hezké prožití stáří.
Bezpečný pelíšek
Umístěte kočičí pelíšek na místo, kam se kočka snadno dostane, kam nemusí šplhat a kde na ni nebude foukat. Starší kočky mají problémy s klouby a tímto jim můžete mnoho problémů ušetřit. Rády se kočičí mazlíčci dívají z okna či rozhlížejí po místnosti. Dopřejte jim pomocníky, kteří jim pomohou na tato místa se dostat, stačí stolička nebo přisunutí křesla.
Jak je to se stravou?
Starší kočky mají většinou problémy se zuby, navíc se kočičí aktivita celkově snižuje a tomu by se měl také přizpůsobit příjem stravy. Starší kočka si více užívá spánku a polehávání, její fyzická aktivita se snižuje, metabolismus se zpomaluje. Díky tomu kočka potřebuje méně kalorií a jiné složení stravy. Zakoupit můžete své kočičce speciální krmiva, které jsou určená starším kočkám. Takováto krmiva obsahují snadno stravitelné bílkoviny. Ty mají pozitivní vliv na zuby i trávicí systém. Všimnete-li si, že vaše kočka ztrácí chuť k jídlu, vezměte ji k veterináře, nemusí jít o nic závažného, ale jistota je jistota.
Pravidelně k veteřináři
Se starší kočičkou byste měli také občas zajít k veterináři. Přece jen prevence je prevence. Veterinář kočičku zkontroluje, zvláště zuby a dásně. Kočičce můžete pomoci také tím, že jim začnete srst kartáčovat, kočka si totiž už na všechna místa na svém těle nemusí dosáhnout.