Ruský dlouhosrstý toy teriér

0
1878

Historie
Historicky se nejedná o žádné pradávne plemeno psa. Ruský toy teriér vznikl poměrně nedávno a to v padesátých letech 20tého století, kdy se poprvé ve vrhu krátkosrstých toy teriérů objevilo dlouhosrsté štěňátko. Ihned si získal oblibu a hned tři roky po prvním štěňátku se objevil celý vrh dlouhosrstých teriérů. Postupně se přidávali další a další chovatelé a netrvalo dlouho, byl ruský toy uznán jako samostatné plemeno. U nás se plemeno objevilo zhruba před 25 lety a od té doby jeho počty stoupají.

Vzhled
Toy teriér je výškově velmi malý pejsek, výška v kohoutku se pohybuje okolo 25cm. S malou výškou se váže i malá váha, která by neměl přesáhnout hranici 3kilogramů, ovšem nesmějí být ani příliš drobní a lehcí, a proto je stanovena dolní hranice váhy na 1 kilogram. Malé hlavě dominují velké stojící uši porostlé srstí. Celkový vzhled umocňuje malý čenich v tmavé barvě a  velké kulaté oči, které by neměly být příliš vypouklé. Ruské toye lze potkat ve dvou variantách srstí: krátkosrsté a dlouhosrsté. Dlouhosrstá varianta má chlupy dlouhé okolo 5 cm, ale ne po celém těle stejně dlouhé. Barevně můžeme potkávat psy černé, modré nebo hnědé s pálením, popřípadě červené.

Povaha 
Ruský toy je přátelský a veselý psík, který rád dělá společnost majitelům. Při správné výchově a socializaci není bázlivý a ani agresivní ze strachu. Má zdravé teriéří sebevědomí a  hlídací povahu. I přes svou malou velikost je plný energie a života, proto vás rád doprovodí všude a nebude hned unavený. I když se hodí jako pejsek do paneláku, není to žádný „gaučák“, má rád pohyb a akci. Pozor na malá domácí zvířata, mají od teriérů dané vlohy k lovu a tak všechno chtějí pronásledovat a dohonit.

Péče
Ruský toy teriér není náročný na chov a  zvládnou jej i začátečníci. Jeho předností je malá velikost, takže se hodí jak do paneláku, tak do většího domu. Důležitá je jeho ochrana v  zimě před prochladnutím, protože se pohybuje nízko země, kde je vlhko a  chlad. Náročný není ani na úpravu srsti, kterou stačí 2krát týdně pročesat. Má raději pohyb a doprovodí vás kamkoli, klidně i na pěší túru. Pokud je už unavený dá se jednoduše do tašky pro psy, hlavně bude spokojený, že vám může dělat společnost. Pokud však zrovna nebudete mít náladu na dlouhé túry, spokojí se s odpočíváním na gauči. Důležitá je také správná potrava, která by neměl být v nadbytku, aby se z živého atleta nestala kulička.