10 zásad, které preventivně ochrání psa před klíšťaty

0
1669

I my se preventivně chráníme před útoky klíšťat s pomocí antiparazitárních sprejů či pěn a s pomocí očkování. Ochranu si však zaslouží i vaši čtyřnozí členové rodiny, kteří jsou útokům klíšťat vystaveni mnohem více. Jak psa preventivně ochránit před návalem klíšťat?

Spot-on

Jde o roztok, který se aplikuje většinou pomocí pipety přímo na kůži zvířete (mezi lopatky). Pořídit ho můžete v chovatelských potřebách, u veterináře či na internetu. Tento způsob ochrany před parazity je velmi efektivní. Účinnost pipety je většinou 1-3 měsíce. Vždy však záleží na daném typu výrobku.

Tablety

Psům se podávají také tablety přímo do tlamy. Jsou to pilulky, které se psovi podávají jednou za měsíc a zabíjí klíšťata a blechy všech vývojových stádiích. Jsou vhodnější než spot-ony, zvláště pokud máte děti, kteří pejska rádi hladí, vyhnete se riziku kontaktu s chemikálií.

Antiparazitární šampony

Ve zverimexu běžně seženete speciální šampony, které odpuzují klíšťaty i blechy. Dokáží je pouze odpudit či dokonce zabít. Tato metoda je levná, ale není stoprocentně účinná, navíc je její účinek krátkodobý a u pejsků, kteří milují vodu a venkovní koupání, postrádá smysl.

Koncentrát?

Zakoupit můžete i koncentrovanou tekutinu, která se ředí vodou a následně se aplikuje na srst zvířete s pomocí houbičky nebo se mu rozředěná směs vylije na hřbet. Poté se přípravek neoplachuje, srst se jen nechá uschnout. Toto řešení může být vhodné pro štěňata, březí či kojící fenky.

Antiparazitární obojky?

Další možností ochrany jsou antiparazitární obojky, které jsou velmi oblíbené chovateli a také účinné. Vybrat si na trhu můžete z různých produktů, některé obsahují chemickou ochranu, jiné ochranu na přírodní bázi. Vybírejte obojek především podle kvality. Důležité je se při nasazování obojku ujistit, že má pes pod obojkem dostatek prostoru (na 2 prsty), aby ho zbytečně neškrtil. Objevit se může také alergická reakce na obojek, na tu pejsek upozorní nadměrným škrábáním v oblasti krku.