Boerboel: Inteligentní plemeno, které si zamiluje celou rodinu

0
2385

Boerboel neboli búrský buldok je velmi inteligentním plemenem. Jde o jihoafrické národní plemeno. Boerboel vás překvapí svou velikostí, sílou, odolností a houževnatostí. V Jižní Africe je chován již od 17. století.

Něco málo z historie

K postupnému vývoji tohoto plemene přispěli různí psi podobní mastifovi z Evropy i velcí psi z Afriky. Svým vzhledem je búrský pes podobný asyrským psům, kteří se chovali zhruba 700 let před naším letopočtem. Za jeho prapředky jsou považováni psi, kteří se do jižní Afriky dostali během kolonizace. Přivezli je tedy evropští přistěhovalci, především jako budoucí ochránce jejich domovů. Přirozeně se pak začali kříži s tamějšími psy. Co se týká oficiální historie plemene, není nijak stará. K registrování plemeno došlo až v roce 1980.

Jaká je jejich povaha?

Pro boerboela je typická spolehlivost a inteligence. V Africe je využíván jako ochránce rodin, farem a k dohledání raněných šelem. Běžně je využíván jako skvělý hlídač, ale i člen rodiny. Tu totiž chrání a miluje. I když sebevědomý a nebojí se chránit celý pozemek, je milujícím členem rodiny a jejich potřeby respektuje. Není však plemenem pro každého. Pro svou tělesnou charakteristiku a velkou sílu musí mít pána, kterého bude opravdu respektovat a poslouchat. Fyzicky nad ním totiž zvítězíte jen těžko. Od štěňátka by měla být jeho výchova důsledná a dbát by se mělo především na socializaci s dalšími psy.

Typický vzhled

Búrský pes je velmi velký pes, robustní a chlubit se může hladkou srstí. Jeho končetiny jsou silné a svalnaté, ale je i dobře pohyblivý. Hlavu má krátkou, širokou a svalnatou. Srst by měla být krémově bílá, světle žlutohnědá, červenohnědá, hnědá a všechny odstíny žíhané. Hlavu může mít s černou maskou. Výška psa by měla být kolem 66 cm v kohoutku, u fen je to 61 cm. Toto plemeno má také dobré zdravotní předpoklady, právě díky přirozenému výběru.