Začátkem zimy odlétají ptáci do teplých krajin, ale ne všichni. Vaše zahrádka může být stále plná ptactva. Do teplých krajin se vydávají tažní ptáci, ptáci stálí zůstávají a často se přesouvají blíž k lidským obydlím. Jak těmto ptáčkům zpříjemnit zimu?
Ptáci, kteří zůstávají
Některé druhy ptáků se do teplých krajin nevydávají. Jsou totiž schopní opatřit si potravu i během zimy. Logicky do teplých krajin odlétají jen ti ptáci, kteří se živí hmyzem, zůstávají ptáci živící se semeny, ale také hmyzožravci, kteří svou stravu mění přes zimu na rostlinnou.
Domov pro návštěvníky
Pro ptáčky můžete připravit budky, které můžete mít na zahradě po celý rok. Na podzim budky stačí vyčistit, popřípadě opravit a vrátit je zpátky na strom. Pomůžete zvláště sýkorkám, které již od začátku zimního období vyhlížejí svůj nový domov. Budky jistě ocení tak vrabčáci, kteří v posledních letech přichází o přirozené prostředí, křovin.
A co dobrého?
Co se týká podpory ptáků stravou navíc, vedou se o tom mnohé spory. Mnoho odborníků tvrdí, že by se do přirozeného života ptáků nemělo zasahovat, a to ani během zimního období. Tím, že některé z ptáků podpoříte a zachráníte od hladu narušujete proces přirozeného výběru. Druhá strana se kloní k pomoci ptákům, protože my jsme ti, kteří je o životní prostor připravili. Rozhodnete-li se ptákům pomoci, postavte jim krmítko, které umístíte nejlépe v závětří a tam, kde na ptáky nemůže predátor, třeba vaše kočka, která by mohla ptáky lovit. A co ptáčkům dopřát dobrého? Určitě jejich břicha potěšíte stravou skládající se z různých druhů semen. Pro ptáčky jsou nejvydatnějším zdrojem slunečnice. Některé druhy ptáků (střízlík, drobné modřinky) ocení také proso, ovesné vločky, trhané křupky či hrubou krupici. Pro strakapoud a sýkorku je vhodný zavěšený hovězí lůj či sádlo. Určitě ptáčkům nedávejte nic kořeněného, slaného, žádné zbytky z vaší kuchyně, na to jejich žaludky nejsou přizpůsobeny.