Stomatologická pojízdná poradna pro psy

0
1159

Pojízdná veterinární poradna pro pejsky má svou tradici a již třetím rokem vyjede do vybraných měst České a Slovenské republiky, kde bude zdarma poskytovat pejskům a jejich majitelům rady, jak správně pečovat o psí chrup. Každý psí návštěvník také za svou statečnost získá zdravou a chutnou odměnu – dentální pochoutku Pedigree® Denta StixTM. Oproti předešlým rokům bude poradna nově připravena i pro chovatele kočiček a i pro ně zde bude malá odměna. Připravili jsme pro vás rozhovor s medičkou veterinární fakulty, která stejně jako její kolegové prohlížela a i letos bude prohlížet psí zoubky.

Kdo může pojízdnou ordinaci navštívit?
Veterinární ordinaci mohou navštívit všichni majitelé pejsků, kteří se chtějí dozvědět další informace týkající se převážně psího chrupu.

ak veterinární poradna funguje?
Každý den navštíví pojízdný karavan jedno z vybraných měst po celém území České Republiky. Pejskovi bude prohlédnut chrup a na základně jeho stavu se majitelé dozvědí, jak o něj nejlépe pečovat, popřípadě jak daný problém v dutině ústní zvládnout. Majitelé psů se nemusí ptát pouze na dotazy týkající se psího chrupu, pokud budou mít další dotazy, na které bude možno hned odpovědět, jsme jim plně k dispozici.

S jakým nejčastějším problémem pejskové přicházejí?
Nejčastěji je u psů diagnostikován zubní kámen a to v různém rozsahu. Někteří pejskové jej mají jen mírně a pak stačí jednodušší ošetření. Někteří pejskové však mají natolik zanedbaný chrup, že je nutné majitelům hned vysvětlit, že jejich pejsek může o některé zuby při odstraňování i přijít.

Jak nejlépe odstranit zubní kámen?
Zubní kámen je nutno odstraňovat u veterinárních lékařů. Každý z nich má svou metodu a přístup, kámen lze seškrabat, ale obvykle se dnes používá ultrazvuk. Při odstraňování je však nutná celková anestezie, jelikož pejsek musí být několik minut v klidu, aby se při použití ultrazvuku nepoškodily měkké tkáně. V dnešní době už není s narkózami takový problém jako dříve a je možno do narkózy s přihlédnutím celkového zdravotního stavu uvádět i psy starší věkové kategorie. Důležité však je nejen odstranění zubního kamene, ale i následné tzv. vyleštění zubů, aby se zamezilo ještě více následnému ukládání zubního kamene. Při pouhém hrubém odstranění nezmizí všechen plak a jeho zbytek je pak živnou půdou pro novou akumulaci.

A stačí jen odstranit zubní kámen nebo je nutná ještě další péče?
Pouhé odstranění zubního kamene nestačí. V podstatě se jedná o proces zcela analogický našemu zubnímu kazu, který většina z nás moc dobře zná. I my, když dále nebudeme pečovat o svůj chrup a celou péči necháme na neustálém vrtání a plombování, pak můžeme u svého zubaře trávit čas neustále.

A jak tedy nejlépe zabránit tvorbě zubního kamene?
Nejlepší a naprosto ideální péčí o zuby psa je jejich čištění pomocí měkkého kartáčku a speciální zubní pasty pro psy. Zubní kartáček může být jakýkoliv měkký kartáček a podle velikosti psa se volí od dětského až po dospělé. Zubní pasta však už musí být přímo speciální pro psy, jelikož lidské pasty obsahují fluorid a dost pění. Vzhledem k tomu, že pejskové nemají možnost pastu vyplivnout je nutno používat pasty psí, které nedráždí žaludek. Další vlastností dobré pasty je obsah enzymatických složek, které jsou ještě účinnější při odstraňování plaku. Důležitější však z dvojice pasty s kartáčkem je kartáček a jeho mechanická funkce. Takže je možno používat samotný vodou navlhčený kartáček. Zuby je nejlepší a nejúčinnější čistit každý den a vytvořit pejskovi pravidelný návyk.
Další dobrou pomůckou pro majitele psů je používání tzv. dentálních tyčinek, stejně jako my používáme žvýkačky či ústní vody. Pro psy tuhle funkci nahrazují žvýkací tyčinky, které slouží k odstraňování zbytků potravy. Dentální tyčinky Pedigree® Denta StixTM mají až 80\% účinnost v odstraňování zubního plaku a psům slouží podobně jako naše žvýkačky. U některých pejsků jsou již samy o sobě schopny při pravidelném používání udržet zuby bez zubního kamene.