Problémové močení koček

0
2378

Doteď vám váš(e) kocour nebo kočka dělal(a) jen samou radost. Z ničeho nic jste našli pomočený koberec, přehoz na postel nebo loužičku na gauči. Nad první loužičkou jste mávli rukou, ale za pár dnů nebo dokonce hodin se na stejném místě objevila další. Co s tím?

Močením mimo záchodek vám dává vaše kočka najevo, že se vyskytl nějak problém, že ji trápí něco, s čím si sama neporadí. Rozhodně nejde o její zlomyslnost. Chce upoutat vaši pozornost, abyste ji s daným problémem pomohli.

Zdravotní problém = změna chování

Nejvážnějším problémem, proč kočky začínají močit a kálet mimo své toalety, je změna zdravotního stavu. I když se vám může zdát vaše kočka po zdravotní stránce zcela v pořádku, může být změna chování prvním varovným signálem. Kočky jsou mistryně v zatajování nemocí, a když už se problém objeví, může se jednat o velmi vážný stav. Proto najdete-li loužičku mimo záchodek, zkontrolujte zdravotní stav vaší kočky u veterinárního lékaře a  nejlépe sebou doneste i vzorek moči.

Pokud jste vyloučili onemocnění, pak zkuste zavzpomínat, jaká změna se v životě vší kočky odehrála. Zapátrejte do sebemenších detailů, citlivější kočky může rozhodit i nová návštěva nebo změna značky kočkolitu. Pokud na změny přijdete, snažte se vrátit věci do původního stavu, pokud taková možnost existuje.

Jeden záchodek nestačí

Některé kočky také potřebují více než jeden záchodek. Jeden mají na malou potřebu a druhý na velkou. Také jim může vadit znečištění jejich záchodku, a proto si najdou náhradní místo. Zkuste pak častěji záchodek čistit. V případě, že chováte více jak jednu kočku, nezapomeňte dodržovat pravidlo, že každá z nich má svůj záchodek, ideálně je v domě nebo bytě o jeden záchodek ještě více.

Jak problém řešit?

Rozhodně není řešením kočku za „nehodu“ mimo záchodek trestat nebo jinak kárat. Spíše si tím více ublížíte. Kočka vám tímto chováním dává najevo, že je v „zoufalé“ situaci, kdy potřebuje vaši pomoc k jejímu vyřešení. Snažte se proto odhalit příčinu močení a kálení mimo záchodek. Na prvním místě vždy vylučte onemocnění a pak postupujte dále, zamyslete se i nad zcela banálními změnami v životě kočky.

Jak odstranit vzniklou loužičku?

Ideální je, pokud povrch vyčistíte látkami, které jsou pro kočky nepříjemné a budou je odrazovat jako je například ocet, kys. citronová, pepř atd. Použít také můžete speciální prostředky k odstraňování zápachu. Pokud však nevyřešíte příčinu loužiček, jejich čištěním se jich nezbavíte.